Krajowy Zasób Nieruchomości – ustawa podpisana

Ustawa – Krajowy Zasób Nieruchomości została podpisana przez Prezydenta, co ma pozwolić na budowę nieruchomości na gruntach Skarbu Państwa, by następnie mogły być wynajmowane na preferencyjnych warunkach. Jednak uwaga – nie każdy będzie mógł z tej oferty skorzystać!

Kancelaria Prezydenta Andrzeja Dudy informuje, że w środę 9 sierpnia ustawa została podpisana. „Celem ustawy jest wprowadzenie rozwiązań służących zwiększeniu podaży mieszkań na wynajem (w tym z opcją uzyskiwania własności przez najemcę najem z opcją), o umiarkowanych czynszach, poprzez wykorzystanie nieruchomości stanowiących własność Skarbu Państwa”.

Ustawa powołała do życia Krajowy Zasób Nieruchomości, którego zadaniem będzie zarządzanie nieruchomościami stanowiącymi własność Skarbu Państwa. Jest to kolejny krok w realizacji Narodowego Programu Mieszkaniowego. Kancelaria prezydenta zaznaczyła również, że „Ustawa z dnia 20 lipca 2017 r. o Krajowym Zasobie Nieruchomości przyczyni się do zwiększenia podaży nieruchomości dostępnych pod budownictwo mieszkaniowe”.

Na czym polega?

W ustawie wskazano w jaki sposób odbywać się będzie kwalifikacja i przekazywanie państwowych nieruchomości do Krajowego Zasobu Nieruchomości (KZN). Opisano również zasady gospodarowania nimi. Inwestorzy mają przy tym ponosić mniejsze koszty. Część lokali w nieruchomości będą mogli przeznaczyć na lokale użytkowe i mieszkania deweloperskie, łącznie w wysokości do 50% powierzchni całej inwestycji.

W ustawie przewidziano również środki prawne, które umożliwią kontrolę inwestorów, przede wszystkim pod kątem wykorzystania nieruchomości oraz wysokości czynszów. Jej treść skupia się jednak na określeniu zasad najmu. „Regulacjami służącymi ochronie najemcy są, poza określeniem zasad ustalania czynszu, opłat eksploatacyjnych, raty i ceny m.kw., obowiązek oferowania umowy najmu, jako umowy z opcją (najemca może zdecydować się na sam najem), możliwość przekształcenia najmu bez opcji w najem z opcją, ograniczone możliwości wypowiedzenia najmu (tylko w sytuacji zalegania z czynszem lub wykraczania przeciwko porządkowi domowemu)” – jak wskazuje Kancelaria Prezydenta.

Zaznaczono przy tym, że „pierwszeństwo zawarcia najmu będą miały osoby spełniające kryteria określone w ustawie – m.in. niższe dochody, posiadanie dzieci, brak prawa własności do lokalu przez członka rodziny, zmiana miejsca pracy lub nauki, status repatrianta, ukończenie 65. roku życia”. „Najemca nie będzie mógł podnajmować mieszkania, chyba że podnajem będzie dotyczył osoby, wobec której najemca ma obowiązek alimentacyjny”.

Osoby, które nie spełniają powyższych kryteriów, póki co na inną formę pomocy od państwa liczyć nie mogą. Tym bardziej, że po zakończeniu programu Mieszkanie Dla Młodych Rząd nie przewiduje jego kontynuacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *