Baza wiedzy o nieruchomościach – MIASTORAMA Biuro Nieruchomości

Indywidualne konta mieszkaniowe, dla tych, którzy nie zdążyli na MDM

22 sierpnia 2017 Aktualności

Indywidualne konta mieszkaniowe dla tych, którzy nie zdążyli na MDM

Rząd powoli zaczyna wdrażać w życie swój wielki projekt, który ma pomóc w rozwiązaniu problemów mieszkaniowych Polaków. Narodowy Program Mieszkaniowy, bo o nim mowa, składać się będzie z trzech filarów, a jednym z nich będą Indywidualne Konta Mieszkaniowe. Jeśli i ta propozycja wejdzie w życie, być może będzie to alternatywa dla tych, którzy nie załapali się na pomoc w ramach programu Mieszkanie Dla Młodych.

Indywidualne Konto Mieszkaniowe będzie przeznaczone do odkładania środków na cele mieszkaniowe. Środki tam zgromadzone będą zwolnione z podatku Belki, a minimalny okres oszczędzania to 5 lat. Gromadząc tam pieniądze przez ten okres, można będzie ubiegać się o otrzymanie specjalnej premii. Pozwoli to na  otrzymanie dofinansowania zakupu, remontu czy wykończenia mieszkania.

Do dopłat będą uprawnione rodziny z dziećmi, młode osoby, które kupują pierwszą nieruchomość, a także osoby w trudnej sytuacji życiowej. Pieniądze zgromadzone na IKM można będzie przeznaczyć na budowę lub kupno mieszkania lub domu, kupno działki budowlanej, wykup udziałów w spółdzielni mieszkaniowej, bądź wkład własny w TBS.

Na razie nie są znane konkretne kwoty premii, które będą wypłacane. Wiadomo jednak, ile pieniędzy z budżetu państwa zostanie na ten cel przeznaczonych: ok. 200 mln zł w 2019 r., 400 mln zł w 2020 r., 600 mln zł w 2021 r., 800 mln zł w 2022 r. oraz 1 mld zł od 2023 r. Kwoty te mają więc rosnąć, co daje nadzieje, że program odniesie większy sukces niż Mieszkanie Dla Młodych.

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa zakłada, że ustawa w IKM wejdzie w życie w styczniu 2018r. Jak będzie – czas pokaże.

 

 

 

Może Cię również zainteresować

Nie ma komentarzy

    Odpowiedz