Andaluzja w Twoim domu.

Kiedy za oknem deszcz, zimno i szarość, warto wprowadzić odrobinę słońca w swoim domu. Chcesz odświeżyć wnętrze, a nie masz na to pomysłu? Znudził ci się styl skandynawski czy industrialny? Poniżej znajdziesz rady jak wprowadzić w nim styl andaluzyjski.

Historia

Jego źródła należy dopatrywać się w historii Andaluzji, którą w okresie średniowiecza zajmowali Arabowie, wprowadzając elementy swojej kultury i tradycji między innymi do architektury, a tym samym do wystroju wnętrz. Gorący klimat Hiszpanii powoduje, że mówiąc o wykończeniu należy wyjść poza wnętrza, ponieważ duża część życia toczy się tu na zewnątrz. Właściwie niezbędnym elementem takiego mieszkania jest ogród, taras, albo balkon, które również należy przystroić w andaluzyjskie elementy i wzory.

Hiszpańskie domy mają niepowtarzalny klimat, który odzwierciedla ich historię. Normalne więc, że upływ czasu jest widoczny gołym okiem. Ściany nie muszą być świeżo odmalowane, pożądane jest więc wrażenie „zużycia” oraz fragmenty odsłoniętych tynków czy cegieł. Ich powierzchnie nie muszą być idealnie gładkie. Podłogi natomiast pokrywają małe, kwadratowe, lśniące płytki, mogą być przy tym pokryte kolorowymi wzorami, tzw. azulejos, albo kafle o chropowatej powierzchni. Często zasłaniają je ręcznie plecione, wzorzyste dywany, których połączenie z pozostałym wyposażeniem ograniczone jest wyłącznie fantazją właściciela.

Na czym polega styl andaluzyjski?

Duże powierzchnie pomalowane są kolorami ziemi, szczególnie beżami i brązami. Przełamuje się je jaskrawymi pomarańczami, czerwienią, odcieniami zielonego i niebieskiego. Kolorowe tkaniny, hafty, koronki, bogate zdobienia można na różne sposoby łączyć z innymi wzorzystymi elementami. W tym aspekcie istnieje tu naprawdę duża dowolność, a ściany, podłoga, meble, dywany i zasłony mogą mieć odmienne faktury i kolory.

Mebli nie szukamy w sieciowych sklepach, ale na pchlich targach, czy w babcinej piwnicy. W styl andaluzyjski wpisują się zarówno ciężkie meble z litego drewna, ale i wykończone fikuśnymi metalowymi elementami łóżka czy komody. Silne arabskie wpływy widać w mile widzianych ornamentach, ażurach, motywach zwierzęcych i roślinnych stosowanych na różnych elementach wyposażenia, w tym w lampach i lampionach, używanych zarówno w środku, jak i na zewnątrz. Całość można uzupełnić plakatami lub obrazami w pasującej kolorystyce, a także świeżymi roślinami zielonymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *