Przyjmowanie wniosków Mieszkanie Dla Młodych wstrzymane

Jak można się było spodziewać, z uwagi na duże zainteresowanie programem Mieszkanie Dla Młodych, środki uruchomione w ramach sierpniowej transzy wyczerpały się błyskawicznie.

Bank Gospodarstwa Krajowego wstrzymał przyjmowanie wniosków na 2017 rok. Taki komunikat oznacza, że uruchomiona kwota w wysokości 67 milionów zł została rozdysponowana w kilka godzin. W całym roku 2017 kwota przydzielonych dopłat wyniosła 746 milionów zł. Cały czas można składać wnioski o dofinansowanie po urodzeniu lub przysposobieniu trzeciego lub kolejnego dziecka.

Co dalej z programem Mieszkanie Dla Młodych?

W następnym roku przewiduje się przyznanie dopłat w wysokości 762 milionów zł. Z uwagi na to, że wykorzystano już połowę z tego limitu, Bank Gospodarstwa Krajowego zmuszony był do wstrzymania przyjmowania wniosków. Ostatnia transza z tej puli ruszy w styczniu przyszłego roku, który będzie jednocześnie ostatnim rokiem obowiązywania programu.

Program Mieszkanie Dla Młodych ruszył w 2014 roku jako następca „Rodziny na swoim”. Początkowo nie cieszył się aż tak dużym powodzeniem jak obecnie, ponieważ dofinansowanie można było uzyskać wyłącznie do kredytu hipotecznego przeznaczonego na zakup nieruchomości na rynku pierwotnym. Jednak kiedy złagodzono wymagania programu i możliwość dofinansowania objęła również rynek wtórny, zainteresowanie i ilość składanych wniosków znacznie wzrosły.

Po zakończeniu obowiązywania Mieszkania Dla Młodych rząd zapowiada inną formę pomocy dla osób chcących kupić mieszkanie. Indywidualne Konta Mieszkaniowe, które są częścią Narodowego Programu Mieszkaniowego. Pieniądze odkładane na koncie będzie można przeznaczyć na cele mieszkaniowe, w tym również na remont czy wykończenie nieruchomości. Budżet państwa wspomoże oszczędzających specjalnymi premiami, na które planuje się przeznaczyć 200 mln zł w 2019 r., 400 mln zł w 2020 r., 600 mln zł w 2021 r., 800 mln zł w 2022 r., 1 mld zł począwszy od 2023 r.

Projekt czeka na przyjęcie przez Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *