Przejdź do treści
Strona główna » Nowy rządowy program ,,Pierwsze mieszkanie,,

Nowy rządowy program ,,Pierwsze mieszkanie,,

Rząd od 2023 roku chce wprowadzić nowy program ,, Pierwsze mieszkanie ,, który ma za zadanie ułatwić kupno własnego lokum. Szczegóły nowego projektu przedstawił minister rozwoju i technologii Waldemar Buda na konferencji 16 grudnia. Inicjatywa rządu sprowadza się do dwóch rozwiązań, bezpieczny kredyt 2 procent, lub specjalne konto mieszkaniowe. Projekt kierowany jest dla osób, które chcą nabyć nieruchomość w przyszłym roku, a także dla tych, którzy planują zakup mieszkania w dalszej perspektywie czasowej.

Dla kogo ?

Warunków do spełnienia jest kilka. Po pierwsze wiek osób zainteresowanych nie może przekroczyć 45 lat. Z programu będą mogły skorzystać tylko te osoby, które nie posiadają i nie posiadały wcześniej mieszkania lub domu jednorodzinnego. W przypadku małżeństw wystarczy, że tylko jedno z małżonków spełni wyżej określone warunki.

Jak to będzie działać?

Maksymalna kwota kredytu, którą będzie można uzyskać to 500 tyś. w zakresie jednoosobowego gospodarstwa domowego lub 600 tyś. w przypadku małżeństwa lub rodzica wychowującego dziecko. Stopa oprocentowania będzie utrzymywać się na poziomie 2 procent. Wszystko ponadto będzie przedmiotem dopłaty rządu przez okres 10 lat. Do programu kwalifikują się nieruchomości zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego. To jednak nie wszystko. Uzyskane środki będzie można przeznaczyć na zakup lub budowę domu. Przy zakupie nie będzie  obowiązywał limit ceny za 1 mkw.

Specjalne konto

Kolejnym rozwiązaniem nowego programu jest specjalne konto oszczędnościowe prowadzone przez banki komercyjne. Podobnie jak przy kredycie będzie mogła otworzyć je jedynie osoba, która nie posiada lub nie posiadała mieszkania na własność. Z programu mogą skorzystać osoby, która w jednym posiadanym lokalu mieszkają z co najmniej dwójką dzieci, własnych lub przysposobionych. Okres oszczędzania na koncie będzie wynosił od 3 do 10 lat. Systematyczne wpłaty będą stanowiły gwarancję dodatkowej premii uzyskanej z budżetu państwa. Zgromadzone środki wraz z premią można będzie wydać na zakup pierwszej nieruchomości lub wkład finansowy w inwestycję. Na wydanie środków przewidziano okres 5 lat. Należy pamiętać, że w trakcie trwania programu można ustalać i zmieniać wysokość wpłat. Waldemar Buda poinformował, że w przypadku wykorzystania tych środków w ciągu pięciu lat od zakończenia oszczędzania na cele mieszkaniowe – będzie premia, „która równa się równowartości wskaźnika inflacyjnego przez okres oszczędzania „.

Ile osób skorzysta z programu?

Realizacja nowego programu zależy od wielu czynników, przede wszystkim od sytuacji gospodarczej naszego kraju. Minister zakłada jednak, że w najbliższych latach z programu będzie mogło skorzystać około 100 tyś. osób.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *