Meldunek – fikcja czy obowiązek ?

W 2015 roku z chwilą usuwania adresów z dowodów osobistych istniało przeświadczenie,  że wraz ze zmianą uchylono obowiązek meldunkowy. Tak się jednak nie stało, gdyż ustawa o ewidencji ludności nadal nakłada taki obowiązek. Przepis budzi szereg wątpliwości, a jak wygląda to w praktyce?

Obowiązek meldunkowy

Ustawa przewiduje trzy możliwości w zakresie obowiązku meldunkowego, a mianowicie:

  • zameldowanie na pobyt czasowy lub stały,
  • wymeldowanie z pobytu czasowego lub stałego,
  • zgłoszenie wyjazdu za granicę na okres dłuższy niż 6 miesięcy i powrót z niego.

Formalności możemy dokonać za pośrednictwem platformy ePUPAP, elektronicznie lub osobiście poprzez wizytę w urzędzie. Obowiązek meldunkowy spoczywa również na cudzoziemcach, którym grożą sankcje karne za brak medlunku.  W przypadku Polaków takie kary nie obowiązuja. Obywatele lub członkowie rodziny obywateli państwa członkowskiego Unii Europejskiej, Norwegii, Liechtensteinu, Islandii oraz Szwajcarii, którzy planują pobyt dłuższy niż 3 miesiące, mają 30 dni na dopełnienie formalności. Natomiast pozostali powinni zameldować się w ciągu 4 dni od przyjazdu, jeśli planują przebywać w Polsce ponad 30 dni. W tym przypadku niezbędna będzie osobista wizyta w urzędzie. Należy pamiętać, że nie można być zameldowanym w kilku miejscach jednocześnie. Jedyną możliwością jest posiadanie jednego  meldunku stałego i jednego na pobyt czasowy, przez który rozumiemy pobyt w jednym miejscu nie dłuższy niż 3 miesiące.

Meldunek – czy naprawdę jest konieczny ?

Obowiązek meldunkowy w świetle prawa istnieje, jednak jego brak nie niesie za sobą poważnych konsekwencji. Powstaje więc pytanie, czy tak ważne jest, aby o nim pamiętać? Okazuje się, że tak. Otóż posiadanie meldunku niesie za sobą pewne możliwości. Adres zameldowania umożliwi nam znalezienie się na liście wyborców i daje możliwość głosowania. Większość banków podczas ubiegania się o kredyt będzie wymagało podania adresu stałego zameldowania. Ponadto posiadanie stałego meldunku umożliwi zapisanie dziecka do przedszokola, które podczas naboru uwględnia rejonizację danego obszaru. Włodarze niektórych miast proponują osobom zameldowanym zniżki cen biletów komunikacji miejskiej lub tańszy wstęp do instytucji kultury.

Meldunek, a prawo do lokalu

Zameldowanie osoby w danym konkretnym miejscu nie daje jej żadnego tytułu do lokalu, ani żadnych przywilejów. Nie chroni również przed eksmisją czy na przykład rozwiązaniem umowy najmu. Mimo to meldunek nadal odgrywa pewną rolę w praktyce obrotu nieruchomościami. Podczas sprzedaży mieszkań czy domów osoby dokonujące zakupu oczekują, że z lokalu zostaną wymeldowani wszyscy, którzy przed dokonaniem transakcji byli tam zameldowani. W tym celu proszą o stosowane zaświadczenie, za które będzie nalezy

Ile kosztuje zameldowanie? 

Zameldowanie się nic nie kosztuje.  Wyrobienie pierwszego zaświadczenia na pobyt stały jest bezpłatne, natomiast każde kolejne zaświadczenie to już 17 zł, podobnie jak w przypadku dokumentu na pobyt czasowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *