Jak wykupić mieszkanie na własność

Posiadasz lokatorskie spółdzielcze prawo do mieszkanie, a chciałbyś wykupić mieszkanie na własność? Zobacz jak się do tego przygotować. Poniżej przygotowaliśmy 5 kroków jakie trzeba poczynić.

1. Chcę wykupić mieszkanie – jak się przygotować?

Warunki jaki musi spełniać spółdzielca ubiegający się o wykup lokalu to spłata zadłużenia związanego z budową, czyli spłata wkładu budowlanego, oraz terminowa spłata wszelkich zadłużeń wobec spółdzielni, takich jak opłaty za wywóz śmieci czy składki na fundusz remontowy. Przy wykupie mieszkania należy również liczyć się z dodatkowymi kosztami, takimi jak koszty notarialne.

2. Wniosek

Jeśli chcesz wykupić mieszkanie musisz zacząć od złożenia odpowiedniego wniosku do administracji spółdzielni. Nie istnieją żadne regulacje dotyczące treści samego wniosku. W pierwszej kolejności powinien on zawierać dane o osobie ubiegającej się o wykup, informacje o lokalu oraz warunkach na jakich zajmowany jest lokal (na podstawie najmu, spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu). Następnie główny punkt wniosku – informacja o zamiarze zmiany istniejącego prawa do lokalu w prawo odrębnej własności. Tu niezbędne jest podanie odpowiedniej podstawy prawnej . Dla osób, którym przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu jest to art. 1714 ust. 1 ustawy z 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz.U. z 2003 r. nr 119, poz. 1116 z późn. zm.).

3.Rozpatrzenie wniosku przez spółdzielnię

Obowiązkiem spółdzielni jest rozpatrzenie, odpowiedź na wniosek oraz zawarcie ewentualnej umowy w ciągu 6 miesięcy. W rzeczywistości terminy te są zwykle dłuższe, jednak złożony wniosek nie traci ważności. Ostateczną kwotę wykupu wycenia spółdzielnia powołując do tego rzeczoznawcę majątkowego i jest ona ustalana indywidualnie dla każdego spółdzielcy.

4. Umowa

Zgodnie z ustawą  Dz. U. z 2013 r. poz. 1222, z 2015 r. poz. 201 oraz z 2017 r. poz. 1442 art. 18 ust. 1 spółdzielnia zawiera pisemną umowę z osoba ubiegającą się o ustanowienie odrębnej własności. Umowa powinna zawierać:

„1) zobowiązanie osoby ubiegającej się o ustanowienie odrębnej własności lokalu do pokrywania kosztów zadania inwestycyjnego w części przypadającej na jej lokal przez wniesienie wkładu budowlanego określonego w umowie;

2) określenie zakresu rzeczowego robót realizowanego zadania inwestycyjnego, które będzie stanowić podstawę ustalenia wysokości kosztów budowy lokalu;

3) określenie zasad ustalania wysokości kosztów budowy lokalu;

4) określenie rodzaju, położenia i powierzchni lokalu oraz pomieszczeń do niego przynależnych;

5) inne postanowienia określone w statucie.”

5. Zawarcie umowy

Po wpłaceniu podanej kwoty na konto spółdzielni ostatnim krokiem jest wizyta u notariusza oraz podpisanie umowy o przekształcenie spółdzielczego prawa do lokalu w odrębną własność. Całkowite koszty notarialne oraz sądowe związane z wpisem do księgi wieczystej ponosi wnioskujący.

W przypadku gdy spółdzielca otrzyma negatywną odpowiedź i jego wniosek o wykupienie mieszkania pomimo spełnienia wszystkich wymogów zostanie odrzucony – może złożyć pozew do sądu powszechnego. W tym przypadku wyrok sądu zastępuje orzeczenie spółdzielni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *