Sprzedaż nieruchomości to wieloetapowy proces. Jednym z nich, oprócz sesji zdjęciowej, publikacji oferty i prezentacji konieczne jest także określenie jakie dokumenty do sprzedaży nieruchomości należy zapewnić.
Przykład – sprzedaż mieszkania
Przygotowując się do sprzedaży nieruchomości należy dokładnie zbadać jej stan prawny. Pozwoli to prawidłowo określić dokumenty niezbędne do sprzedaży oraz w porę wyeliminuje wszelkie nieprawidłowości, które mogą uniemożliwić przeprowadzenie transakcji*.
Jeśli sprzedajesz mieszkanie:
- które kupiłaś/eś temu razem z żoną/mężem,
- za które zapłaciłaś/eś gotówką i nie zakładałaś/eś na nim żadnej hipoteki,
- które nie jest obciążone żadną służebnością
do sprzedaży musisz przygotować:
- Akt notarialny poświadczający prawo własności do nieruchomości – czyli umowę sprzedaży, którą podpisałaś/eś w dniu zakupu. Niezbędny jest oryginał.
- Zaświadczenie z urzędu miasta lub gminy o braku osób zameldowanych – jednocześnie musisz zgłosić wymeldowanie wszystkich osób z nieruchomości. Najlepiej jest zrobić to na kilka dni przed transakcją.
- Zaświadczenie ze spółdzielni lub wspólnoty o braku zaległości w opłatach czynszowych – przed złożeniem wniosku upewnij się, że wszelkie zaległości są spłacone. Podobnie jak w przypadku zaświadczenia o braku osób zameldowanych załatw zaświadczenie kilka dni przed transakcją.
Do transakcji potrzebne będą też dokumenty tożsamości – aktualny dowód osobisty lub paszport. Upewnij się, że dokumenty mają odpowiednią datę ważności. Jeśli jeden z właścicieli nie będzie mógł stawić się osobiście na akcie notarialnym, może wcześniej udzielić pełnomocnictwa (wyłącznie w formie notarialnej!) bliskiej osobie do podpisania umowy w jego imieniu.
Kto przygotowuje dokumenty do sprzedaży nieruchomości?
Obowiązek zapewnienia dokumentów do transakcji spoczywa na właścicielu. Wynika to z faktu, że to on nadal posiada prawo do dysponowania nieruchomością. Akt notarialny to dokument, który właściciel otrzymał w kancelarii notarialnej po podpisaniu umowy. Z uwagi na to, że z dokumentu korzysta się stosunkowo rzadko, może zdarzyć się, że właściciel będzie miał problem z jego odnalezieniem. Aby zdobyć odpis wystarczy udać się do kancelarii notarialnej, w której był on podpisywany. Notariusz wyda nowy egzemplarz, jeśli nie minęło jeszcze 10 lat od przeprowadzenia transakcji. Jeśli transakcja odbyła się wcześniej – konieczne będzie złożenie wniosku do archiwum sądu rejonowego.
Z kolei zdobycie odpowiednich zaświadczeń wymaga wizyty w urzędzie oraz siedzibie spółdzielni czy wspólnoty. Możliwe jest także złożenie wniosków za pomocą platformy internetowej ePUAP. W przypadku współpracy z pośrednikiem – właściciel nie musi się tym zajmować osobiście. Na podstawie pełnomocnictwa pośrednik ma prawo do złożenia wniosków oraz odbioru niezbędnych zaświadczeń.
*Należy pamiętać, że każda transakcja jest inna i wymaga indywidualnego określenia niezbędnych do sprzedaży dokumentów.