Najem, czy może być w pełni bezpieczny dla wynajmujących?

       Najem nieruchomości to jedna z usług w naszym biurze, jaką proponujemy klientom. Wynajem mieszkań zawsze wiąże się z ryzykiem. Sporym zagrożeniem może okazać się sam najemca. Dlatego naszym zadaniem jest zabezpieczenie klientów w jak najlepszy sposób. Konieczne jest ustalenie już na samym początku odpowiednich roszczeń , które będą wynikać z zapisów umowy.

Zabezpieczenie płatności, czyli weryfikacja najemców

Najprostszym sposobem jest sprawdzenie wypłacalności przyszłego najemcy. Nie należy unikać pytań o źródło dochodu, a także o wysokość wynagrodzenia.  Nasi agenci proszą również o przedstawienie odpowiednich dokumentów, na przykład umowy o pracę. Możemy spotkać się z nieprzychylną reakcją. Są to jednak informacje, które rozwieją nasze wątpliwości. Dodatkową możliwością jest rozmowa z kandydatem na temat przyczyny zmiany lokum lub prośba o numer telefonu do poprzedniego wynajmującego.

Jaką umowę stosujemy?

W przypadku osób fizycznych, nieprowadzących działalności stosujemy umowę najmu okazjonalnego. Umowę tego typu zawieramy w przypadku wynajmu nieruchomości, służących zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych.  Głównym wymogiem formalnym takiej umowy jest  wizyta w kancelarii notarialnej.   Najemca składa oświadczenie w formie aktu notarialnego, w którym zobowiązuje się do opuszczenia lokalu  w terminie wskazanym w umowie. Dodatkowo wskazuje adres, pod który wyprowadzi się wraz z osobami zamieszkującymi. Poświadczona notarialnie powinna być również zgoda właściciela nieruchomości, który przyjmie do siebie najemcę po ustaniu stosunku najmu. Jeśli najemca utraci możliwość zamieszkania we wskazanym w oświadczeniu miejscu, musi w ciągu 21 dni podać nowy adres wraz ze zgodą właściciela lokalu. Każdą umowę najmu okazjonalnego należy zgłosić do urzędu skarbowego w terminie 14 dni. W przeciwnym razie stanie się zwykłą umową najmu .

Dla osób prowadzących działalność gospodarczą  proponujemy umowę najmu instytucjonalnego. Niewiele różni się od umowy najmu okazjonalnego. Umowę tego typu zawieramy na czas określony bez limitu czasu jej trwania. W umowie najmu instytucjonalnego ustawodawca nie przewiduje przedstawienia oświadczenia osoby wynajmującej dotyczące wskazania  innego lokalu, w którym zamieszka w przypadku ustania stosunku najmu. Pozostałe elementy umowy pozostają takie same jak w umowie najmu okazjonalnego.

Każdy z projektów tworzony jest pod okiem prawnika. Dzięki temu mamy pewność, że umowy, które trafiają do rąk naszych klientów zawierają odpowiednie zapisy i są zgodne z literą prawa.

OC najemcy

Każdą umowę najmu uzupełniamy o wykupienie polisy OC przez najemcę w kwocie 50 zł za rok jednorazowo.  Dzięki temu Wynajmujący będzie mógł zgłosić szkodę. Zgodę najemcy na możliwość skorzystania z polisy  przez wynajmującego zawieramy jako zapis w umowie.

Zarządzanie nieruchomością podczas wynajmu

W przypadku, kiedy wynajmujący nie mają czasu na zajmowanie się nieruchomością, bardzo często oddają nam ją w zarządzanie. Od tego momentu wszelkie czynności związane z rozliczeniem mediów, czuwaniem na terminowym dokonywaniem wpłat, oraz doglądaniem nieruchomości podczas trwania umowy należy do naszych zadań. Dodatkowo zajmujemy się poszukiwaniem nowych najemców w przypadku ustania stosunku najmu. Każda umowa zarządzania nieruchomością sporządzana jest w sposób indywidualny, dostosowany do potrzeb i oczekiwań klienta.

Podsumowanie

Źle skonstruowana umowa najmu w połączeniu z nieuczciwym najemcą może doprowadzić do wielu kłopotów, których tak naprawdę można uniknąć. Dużą część ryzyka można wyeliminować już na samym początku, podpisując dobrą umowę najmu, dopasowaną do potrzeb klientów. Polskie prawo bardziej chroni prawa najemcy niż wynajmującego, dlatego tak ważne jest, aby wynajmujący potrafił zadbać o swoje interesy.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *