Baza wiedzy o nieruchomościach – MIASTORAMA Biuro Nieruchomości

Trendy ogrodowe – top 5

9 lipca 2018 Aktualności

Trendy ogrodowe – top 5

Trendy ogrodowe, jak każde inne, cyklicznie się zmieniają. Sezon letni w pełni, co oznacza, że ruszamy do przydomowych ogródków. W tym czasie wymagają one szczególnej pielęgnacji, z uwagi na bujność roślinności oraz porę zakwitania wielu gatunków. Ogrody są również istotną częścią projektowania nieruchomości, dlatego przedstawiamy najgorętsze trendy ogrodowe tego sezonu.

 W harmonii z naturą

Mimo szalonego trybu życia, jaki towarzyszy nam na co dzień, coraz większą uwagę poświęca się szukaniu równowagi, zrozumieniu, że ważna jest nie tylko praca, ale i relaks i wypoczynek. W tym celu tworzy się przestrzenie otoczone zielenią, wspierające proekologiczne rozwiązania w budownictwie. Znajduje to również odzwierciedlenie jeżeli chodzi o trendy ogrodowe. Używa się roślin, które mają prozdrowotne właściwości (np. ziół), takich, które przyciągają owady, ptaki i stwarzają im warunki do rozwoju. Coraz popularniejsze staje się również wygospodarowywanie miejsca na zasadzenie przydomowych warzyw, które uprawiane są w naturalnych warunkach, bez sztucznych nawozów.

Zieleń wchodzi do domów

Ogródek nie kończy się za drzwiami tarasowymi, ale przenosi również do wnętrz. Rośliny doniczkowe, poza tym, że nadają wnętrzu świeżości i poprawiają estetykę, wpływają również na polepszenie jakości powietrza, co po raz kolejny potwierdza, jak bardzo ekologia wkroczyła do współczesnej branży budowlanej i wykończeniowej. Tendencja ta sięga jednak dalej niż ustawienie jednej doniczki na parapecie. Najnowsze trendy ogrodowe uwzględniają tworzenie całych zielonych ścian, obsadzonych różnymi rodzajami roślin, albo ziołami, które można wykorzystywać do przygotowania zdrowego posiłku.

Ogrodnictwo zrównoważone

Do ogrodów wkraczają również nowoczesne technologie. Rozmaite rozwiązania pozwalają np. na gromadzenie wody deszczowej, która jest następnie wykorzystywana do nawadniania. Albo na zamontowanie lamp, które dzięki pobranej w ciągu dnia energii słonecznej, rozświetlają ogród ciepłym światłem po zmroku, tworząc w nim wyjątkową atmosferę, idealną do odprężenia się po trudach całego dnia. Możliwe jest również zastosowanie systemów nawadniających, które pozwolą utrzymać bujną i zieloną roślinność nawet w najgorszy upał, nie marnując przy tym wody i energii.

 Meble i nowoczesny design

Chociaż surowe i proste formy, gdzie wszystko zaplanowane było do centymetra, odchodzą powoli na boczny tor, na rzecz ogrodów sprawiających wrażenie bardziej „naturalnych” i dzikich, to cały czas wymarzony ogród nie może istnieć bez funkcjonalnych mebli. Zestawy ogrodowe są mocno zróżnicowane, często zrobione z naturalnych materiałów. Jednak poza stołem z krzesłami, czy wygodną kanapą, warto w ogrodzie zawiesić hamak, który pozwoli wejść w stan głębokiego relaksu. Jeśli nie mamy odpowiednio blisko rosnących drzew, można przejrzeć modele hamaków ze stojakami.

 Dalie

Można by rzec, że ogród bez kwiatów, jest jak niebo bez gwiazd. Tegoroczne trendy ogrodowe wskazują, że tym rok nie może zabraknąć w nich dalii. Kwitą od późnego lata, a kwiaty utrzymują się nawet do pierwszych przymrozków, więc są one piękną ozdobą ogrodu, gdy za oknem zanosi się już na szarą jesień. Jest to gatunek bardzo zróżnicowany, można wybierać wśród wielkości i kolorów. Roślinom należy przy tym zapewnić więcej swobody, nie bójmy się więc eksperymentować i pozostawić rzeczy naturalnemu biegowi.

Może Cię również zainteresować

Nie ma komentarzy

    Odpowiedz