Zniesienie współwłasności

Zniesienie współwłasności

Współwłasność  występuje w sytuacji, gdy prawo własności tej samej nieruchomości przysługuje niepodzielnie kilku osobom. Czasem jednak wykonywanie prawa własności przez kilku współwłaścicieli nieruchomości może okazać się trudne do pogodzenia, a w niektórych przypadkach wręcz niemożliwe. Wówczas nie pozostaje nic innego jak rozwiązanie stosunku współwłasności i jej zniesienie.

Jakie mamy możliwości ?

Istnieje kilka sposobów, dzięki którym możemy znieść współwłasność. Jednym z nich jest sprzedaż rzeczy i podział uzyskanych środków adekwatnie do wielkości udziałów każdego z właścicieli. Kolejną możliwością jest podział rzeczy wspólnej, np. jednej działki na kilka mniejszych.  Można również przyznać nieruchomość jednemu z właścicieli, który zobowiąże się do spłaty pozostałych właścicieli. Pozostaje jeszcze licytacja komornicza. Jest jednak najmniej korzystną z możliwości dla współwłaścieli.

Sądowe zniesienie współwłasności

Zniesienia współwłasności nieruchomości można dokonać w kancelarii za pomocą przeprowadzenia aktu notarialnego. Jeśli jednak pomiędzy współwłaścicielami wystąpi brak porozumienia w tej kwestii, jedynym słusznym rozwiązaniem może okazać się wystąpienie na drogę sądową. Wniosek może zostać złożony przez każdego z współwłaścicieli nieruchomości. Sąd rozstrzyga również kwestię nakładów finansowych które zostały przeznaczone przez na rzecz wspólna nieruchomości przez współwłaścicieli.

Wniosek o zniesienie współwłasności powinien zawierać następujące informacje:

– oznaczenie sądu, do którego wniosek jest skierowany;

– imiona i nazwiska, dane stron;

– oznaczenie rodzaju pisma;

– dokładnie określone żądanie;

– wskazanie faktów, na których strona opiera swój wniosek;

– podpis strony, przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika;

– wymienienie załączników;

– oznaczenie miejsca zamieszkania lub siedziby i adresów stron albo w przypadku, gdy strona jest przedsiębiorcą

– adresu do korespondencji, oznaczenie miejsca zamieszkania lub siedziby i adresy przedstawicieli ustawowych i pełnomocników stron;

– numer PESEL lub NIP wnioskodawcy będącego osobą fizyczną, jeżeli jest on obowiązany do jego posiadania lub posiada go, nie mając takiego obowiązku, lub numer w Krajowym Rejestrze Sądowym, a w przypadku jego braku numer w innym właściwym rejestrze, ewidencji lub NIP wnioskodawcy niebędącego osobą fizyczną, który nie ma obowiązku wpisu we właściwym rejestrze lub ewidencji, jeżeli jest on obowiązany do jego posiadania;

– oznaczenie wartości przedmiotu sporu;

– informację, czy strony podjęły próbę mediacji lub innego pozasądowego sposobu rozwiązania sporu, a w przypadku gdy takich prób nie podjęto – wyjaśnienie przyczyn ich niepodjęcia.

We wniosku o zniesienie współwłasności należy dokładnie określić, jak ma wyglądać podział, oraz jego zakres. Należy również przedstawić dowody prawa własności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *