Baza wiedzy o nieruchomościach – MIASTORAMA Biuro Nieruchomości

Zarządzanie nieruchomością, coraz popularniejsze

12 sierpnia 2022 Rynek nieruchomości

Coraz więcej osób inwestuje w mieszkania na wynajem. Tym samym rośnie zainteresowanie profesjonalną usługą zarządzania nieruchomościami. Przyjrzyjmy się nieco bliżej jaki zakres kryje się pod tą coraz popularniejszą formą usługi.

Dla niektórych zarządzanie najmem ogranicza się jedynie do bieżącej obsługi, rozliczenia kosztów i kontaktu z właścicielem. Dla wielu najemców, zwłaszcza tych początkujących wynajem mieszkań kojarzy się z niewielkim nakładem zaangażowania. W praktyce okazuje się jednak, że obowiązków przybywa i jest trudniejsze niż mogło się wydawać.

W dużych aglomeracjach, gdzie rynek nieruchomości prężnie się rozwija możemy znaleźć wiele firm obsługujących zarządzanie najmem. Możemy zlecić im zadania już na etapie poprzedzającym sam wynajem. Mianowicie przygotowanie profesjonalnej oferty, oraz zdjęć. Następnie poszukiwania odpowiednich najemców poprzez dokładną ich weryfikację, co zapewni nam bezpieczeństwo podczas trwania umowy najmu. Kolejnym krokiem będzie podpisanie umowy z uwzględnieniem istotnych dla nas zapisów zgodnie z naszymi oczekiwaniami. Do zadań firmy należy również rozliczenia z dostawcami mediów, usuwanie wszelkiego rodzaju usterek, a także monitorowanie należności finansowych wynikających z trwania umowy. W skład usługi  może wchodzić również czuwanie nad właściwym przepływem informacji pomiędzy członkami wspólnoty, czy spółdzielni, prowadzenie postępowań upominawczych lub ubezpieczenie nieruchomości od ognia i innych żywiołów. Po upływie umowy najmu firmy zajmują się rozliczeniami końcowymi.

Zarządzanie najem niesie za sobą wiele działań, które wymagają dużej wiedzy marketingowej, znajomości rynku, a także przepisów prawnych, które pozwalają na właściwe zajmowanie się nieruchomością. Te wszystkie czynniki pozwalają uniknąć, oraz zmniejszyć ryzyko problemów, które mogą wystąpić na przestrzeni trwania całej umowy najmu.

Ile to kosztuje?

Firmy specjalizujące się w obsłudze najmu najczęściej proponują swoim klientom stawki procentowe uzależnione od wysokości czynszu. To sprawia, że z usługi zarządzania nieruchomością mogą skorzystać nie tylko osoby posiadające apartamenty, ale również właściciele mniejszych mieszkań. Oddając swoją nieruchomość w ręce osób z wiedzą i doświadczeniem, zaoszczędzimy sporo czasu i energii, oraz zmniejszymy ryzyko problemów związanych z najmem.

 

Może Cię również zainteresować

Nie ma komentarzy

    Odpowiedz