Zakup mieszkania- czy może być dobrą inwestycją?

Zakup mieszkania, bądź innej nieruchomości, jest obecnie jedną z najpopularniejszych form inwestowania kapitału. Taki wydatek może się zwracać jeśli zdecydujemy się na wynajem, a z czasem mieszkanie takie będzie można sprzedać z zyskiem. Co zrobić, aby nieruchomość zamiast tracić, zyskiwała na wartości?

Mieszkanie w centrum miasta

W sytuacji, gdy zakup mieszkania traktujemy jako inwestycję, albo gdy liczymy się z tym, że nie będziemy chcieli w nim mieszkać do końca życia i za kilka lat chcielibyśmy je sprzedaż z zyskiem, warto przed zakupem zwrócić uwagę na kilka czynników. Jednym z najważniejszych, na który przy tej okazji należy zwracać uwagę jest lokalizacja. Najlepszą inwestycją będzie zakup mieszkania położonego w centrum miasta lub jego okolicy. W takim miejscu ilość gruntów jest mocno ograniczona, w związku z tym powstaje tu o wiele mniej inwestycji, niż wynosi liczba osób, chcących w takiej lokalizacji zamieszkać. Dodatkowo mieszkanie w śródmieściu będzie dużo łatwiej wynająć, jeśli w międzyczasie chcielibyśmy, aby na siebie zarabiało. Mniejsze znaczenie ma przy tym, czy jest to mieszkanie w kamienicy, czy bloku z wielkiej płyty. Lokalizacja ma tu bowiem decydujące znaczenie.

Mieszkanie w rozwijających się dzielnicach

Dobrym wyborem będzie również zakup mieszkania w dzielnicy, która dopiero się rozbudowuje. Chodzi o miejsca, które są dobrze skomunikowane z pozostałymi częściami miasta, gdzie ceny są sporo niższe niż w centrum. Przedtem warto jednak zapoznać się z planem zagospodarowania przestrzennego, aby sprawdzić, jaka zabudowa jest tam przewidziana w przyszłości. Jeśli mieszkalna, jest to dobra lokalizacja na zakup. W takich dzielnicach chcą mieszkać osoby, którym nie zależy na życiu w śródmieściu, ale które chcą mieć do niego szybki i łatwy dostęp. Ponadto ceny będą tu zawsze nieco niższe, co powoduje, że zawsze znajdzie się potencjalny kupiec. Celując w dzielnice, które potencjalnie nie są jeszcze najatrakcyjniejszymi gruntami w mieście, możemy osiągnąć niemały zysk ze sprzedaży w perspektywie kilku – kilkudziesięciu lat, kiedy to miejsca te w skutek dynamicznego rozwoju miasta, staną się jego bardzo istotną częścią.

Należy jednak zwrócić uwagę, co można zrobić np. podczas kilkumiesięcznych obserwacji, albo po zasięgnięciu języka w urzędzie miasta, w jakim kierunku zmierza rozwój danej dzielnicy. Zdarzają się bowiem miejsca urokliwe, np. ulice z zabytkową zabudową, które zamieszkują osoby starsze, często samotne, albo mające swoje przyzwyczajenia, dla których porozumienie się co do utrzymania części wspólnych, podwórka, czy trawników przed domem nie jest priorytetem. Z czasem więc, mimo dobrej lokalizacji, stan takich nieruchomości i otoczenia będzie się pogarszał, co może spowodować problemy ze sprzedażą.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Innym aspektem wpływającym na większe zainteresowanie ofertą sprzedaży jest w miarę uniwersalny rozkład pomieszczeń i powierzchnia mieszkania. Metraż między 50 a 70 metrów będzie atrakcyjny dla największego grona potencjalnych nabywców. Jest to bowiem wielkość odpowiednia dla singli, par, czy rodziny z dziećmi. Należy pamiętać, że duże mieszkania trudniej się sprzedają, mimo iż cena za metr kwadratowy jest w ich przypadku relatywnie niższa.

Dobrze by było, aby mieszkanie takie posiadało dodatkowe udogodnienia, jak balkon, taras, ogród, czy piękny widok z okna, a także miejsce garażowe, piwnicę, czy komórkę lokatorską. Często przy zakupie rezygnujemy z nich, z uwagi na dodatkowy koszt, którego nie chcemy ponosić. Należy jednak pamiętać, że jeśli zakup mieszkania traktujemy jako inwestycję, w przyszłości może być to decydujący argument podczas sprzedaży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *