Umowa najmu okazjonalnego staje się coraz częściej wybieraną formą. Właścicielom nieruchomości daje większą możliwość zabezpieczenia swoich praw, a najemcom dodatkowe poczucie bezpieczeństwa. Jak podpisać taką umowę, aby była skuteczna? Przeczytaj i dowiedz się więcej!
Przepisy polskiego prawa w zakresie wynajmu nieruchomości są dość ograniczone i działają w większej mierze na korzyść najemcy. Umowa najmu okazjonalnego to sposób na zapewnienie sobie większego bezpieczeństwa. Jednak, aby móc korzystać z przywilejów, jakie daje, należy dopełnić wszystkich formalności.
Spotkanie stron
Pierwszym krokiem jest oczywiście spotkanie właściciela i potencjalnego najemcy, oraz pokazanie mu nieruchomości. Warto od razu poinformować najemcę, że najem okazjonalny jest jedyną możliwą formą zawarcia umowy. (Przeczytaj, dlaczego warto zastosować taką formę umowy).
Następnie, jeśli najemcy spodoba się mieszkanie lub dom, należy ustalić warunki umowy.
Podpisanie umowy najmu okazjonalnego
Umowa najmu powinna zawierać wszystkie ustalenia. Co więcej – w przypadku zawierania umowy najmu okazjonalnego należy przygotować także trzy dodatkowe załączniki:
- Oświadczenie najemcy o poddaniu się egzekucji w związku z zawartą umową najmu.
- Oświadczenie wskazujące inny adres, pod który najemca wyprowadzi się w przypadku ustania umowy najmu (sprawdź czy zagraniczny adres – czy może być wskazany przez najemcę?)
- Zgoda właściciela podanego adresu na ewentualne zamieszkanie w nim najemcy.
Wizyta w kancelarii notarialnej
Kolejnym krokiem po podpisaniu umowy jest konieczność umówienia wizyty w kancelarii notarialnej. Należy to do obowiązków najemcy, który w obecności notariusza powinien podpisać niezbędne oświadczenia. Właściciel nieruchomości nie musi być obecny w kancelarii.
Przekazanie załączników i kluczy
Oryginały podpisanych notarialnie oświadczeń (załączników do umowy) muszą zostać przekazane właścicielowi. Dopiero wtedy właściciel przekazuje najemcy klucze do nieruchomości, a umowa między stronami zaczyna obowiązywać.
Zgłoszenie umowy najmu okazjonalnego
Ostatnim etapem jest zgłoszenie przez właściciela zawarcia umowy najmu okazjonalnego do Urzędu Skarbowego. Ma na to 14 dni. Nie zgłoszenie tego faktu sprawia, że w razie problemów z najemcą, właściciel nie będzie mógł skorzystać z prawa, jakie daje mu otrzymane oświadczenie o poddaniu się egzekucji.