Trendy w budownictwie w 2023 roku stanowią odzwierciedlenie nastrojów społecznych i tego co działo się na przestrzeni ostatnich miesięcy. Całą swoją uwagę skupiamy przede wszystkim na prostocie , minimalizmie i funkcjonalności pomieszczeń. Czego możemy spodziewać się w nadchodzących miesiącach. O tym poniżej.
Co interesuje Polaków?
Już od kilku lat obserwujemy zainteresowanie minimalistycznymi wnętrzami. Trendy na kolejne miesiące również przejawiają zainteresowanie prostotą i geometryczną formą. Z uwagi na rosnące ceny materiałów coraz częściej poszukujemy ekonomicznych rozwiązań dla projektów. Stawiamy na budynki parterowe o niewielkich metrażach, które nie wymagają angażowania drogiego sprzętu. Ponadto coraz częściej sięgamy po nowoczesne rozwiązania w sferze odnawialnych źródeł energii, takich jak pompy ciepła czy panele fotowoltaiczne. Chętnie także otaczamy się zielenią, wprowadzając ją do naszych wnętrz, a także balkonów czy tarasów.
Zabudowa jednorodzinna
Projekty domów jednorodzinnych skupiają się przede wszystkim na zagospodarowaniu przestrzeni w taki sposób, aby stworzyć miejsce dla odpoczynku, a także do pracy. W dalszym ciągu estetyka jest równie ważna, nabiera ona jednak innego wymiaru, gdyż oceniania jest poprzez funkcjonalność wnętrz. W nadchodzących miesiącach prym będą wiodły proste bryły i płaskie dachy, które zminimalizują koszty realizacji projektu, co dziś ma ogromne znaczenie. Otwarte przestrzenie to kolejny trend, który można zauważyć w nowoczesnym budownictwie. Poza walorami estetycznymi zapewniają lepsze doświetlenie pomieszczeń, swobodną cyrkulację powietrza i efektywne ogrzewanie.
Trendy w budownictwie wielorodzinnym
Budownictwo wielorodzinne skupia swoją uwagę przede wszystkim na wygodzie swoich mieszkańców. Deweloperzy kładą nacisk na indywidualne potrzeby, ale również niskie koszty eksploatacyjne budynku, co ma przełożenie na koszty ponoszone w przyszłości. Do wykończenia budynku wykorzystuje się beton, szkło, drewno i metal. Podobnie jak w przypadku domów jednorodzinnych stosuje się duże przeszklenia, które zapewniają odpowiednie naświetlenie pomieszczeń. Współczesne budownictwo realizuje także funkcje społeczne. W obrębie osiedli powstają strefy umożliwiające integrację i budowanie wspólnoty.
Ekologia w projektowaniu
Zarówno zabudowa jednorodzinna, jak i osiedla mieszkaniowe coraz częściej powstają z myślą o ekologii. Większa świadomość sprawia, że inwestorzy, ale także osoby prywatne biorą pod uwagę wpływ wznoszonych budynków na środowisko. Architekci podczas projektowania sięgają po przyjazne formy dostarczania prądu, a także ogrzewania.
Lokalizacja
Wybór wymarzonej nieruchomości podyktowany jest również jej usytuowaniem. W dużych aglomeracjach liczy się skomunikowanie z pozostałymi strefami. Osoby poszukujące nieruchomości zwracają uwagę na bliskość infrastruktury handlowo- usługowej, a także dostępność miejsc parkingowych.