Sprzedaż mieszkań wyhamowuje

Sprzedaż mieszkań w ubiegłym roku była rekordowa, jednak pierwsza połowa roku 2018 pokazuje już lekkie jej zahamowanie wśród deweloperów notowanych na GPW.

Wyniki z I i II kwartału są wyraźnie gorsze od analogicznych okresów ubiegłego roku. Jest to pierwsze spowolnienie w sprzedaży mieszkań od kilku lat. Jeśli tendencja ta się utrzyma, nie uda się pobić rekordu ilości sprzedanych mieszkań z 2017 r., kiedy to nabywców znalazło 28 917 lokali. W I półroczu tego roku sprzedano 12 620 mieszkań.

Skąd taka zmiana?

Niska sprzedaż mieszkań może być spowodowana wysokością cen, które w niektórych lokalizacjach są zawrotne. Mimo, iż rosły one regularnie na przestrzeni ostatnich miesięcy, do tej pory nie stanowiło to problemu dla kupujący. Obecnie jednak coraz częściej wyszukują oni cenowych okazji, ponieważ stawki rynkowe zostały mocno napompowane. W ostatnich tygodniach ich wzrost znacznie ponadto przyspieszył.

Wyższe ceny nieruchomości widać również w kwotach udzielanych kredytów. Według danych Biura Informacji Kredytowej, w czerwcu średnia kwota wnioskowanego kredytu była wyższa o 1,4% w stosunku do maja. Jak wskazuje główny analityk BIK Waldemar Rogowski „W czerwcu br. mieliśmy do czynienia również z kontynuacją zjawiska związanego z wnioskowaniem w 2018 r. o wyższe kwoty kredytów mieszkaniowych niż w 2017 roku (…) Zjawisko to może mieć swoje źródło zarówno we wzroście cen nieruchomości (np. w Warszawie wzrost rdr o ok. 10 proc.), jak i zakupie mieszkań o większej powierzchni”. Do wzrostu cen mieszkań przyczyniły się między innymi wyższe koszty materiałów budowlanych oraz siły roboczej. Obecne spadki sprzedaży deweloperzy mogą rekompensować sobie w wyższych marżach. Nie wiadomo jednak jak to zjawisko odbije się na cenach nieruchomości w całym kraju. Dodatkowo ilość gruntów w miastach, szczególnie w centrach, jest mocno ograniczona. Niektóre firmy już powoli wyczerpują swoje zasoby. Z tego powodu stawiają na jakość, a nie ilość wybudowanych lokali. Powstaje więc sporo inwestycji z segmentu Premium.

Deweloperzy narzekają przy tym na procedury administracyjne, które sprawiają, że sprzedaż mieszkań i tak już jest zawiła i skomplikowana, dodatkowo stały się nieprzewidywalne, co przedłuża budowę.

Taka sytuacja rynkowa może okazać się korzystna dla kupujących. Co prawda nie wiadomo jeszcze, jak zachowają się deweloperzy, ale być może będą zmuszeni obniżyć swoje stawki, aby wyprzedawać lokale w niektórych lokalizacjach.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *