Baza wiedzy o nieruchomościach – MIASTORAMA Biuro Nieruchomości

Reprezentacja jednostronna – co zyskujesz?

25 marca 2022 Porady, Rynek nieruchomości

Reprezentacja jednostronna to termin określający rodzaj współpracy z pośrednikiem nieruchomości. Rynek nieruchomości rządzi się swoimi prawami. Usługi jakie świadczą pośrednicy oraz wynagrodzenie, jakie pobierają są bardzo zróżnicowane. Przed podjęciem współpracy warto zapoznać się z dostępnymi możliwościami.

Na czym polega reprezentacja jednostronna?

W skrócie – pośrednik pracuje wyłącznie dla Ciebie. Zabezpiecza wyłącznie Twoje interesy. Jest Twoim przedstawicielem i dba o to, żeby transakcja była korzystna przede wszystkim dla Ciebie. Oczywiście wiąże się to z podpisaniem umowy – na wyłączność, ekskluzywnej, premium – określenia są różne. Żeby pośrednik mógł wykonywać swoją pracę w ten sposób, musi mieć pewność, że oferta jest tylko w jego biurze oraz że za swoją pracę otrzyma adekwatne wynagrodzenie. Fakturę za usługę otrzymuje sprzedający – właściciel mieszkania. Często wydaje się, że prowizja w tym przypadku jest wyższa, jednak jest to złudne. Zazwyczaj pośrednicy rekompensują sobie niskie wynagrodzenie od sprzedającego pobieraniem wynagrodzenia również od drugiej strony transakcji.

Jakie są plusy reprezentacji jednostronnej?

  • Wspólny cel

Przede wszystkim masz pewność, że pośrednik pracuje dla Ciebie. Wiesz, że macie taki sam cel, jakim jest sprzedaż Twojej nieruchomości. I to sprzedasz na korzystnych dla Ciebie warunkach.

  • Zaangażowanie pośrednika

Pośrednik mając poczucie odpowiedzialności na nim spoczywającej oraz będąc pewnym swojego wynagrodzenia na pewno zaangażuje się w 100% w wykonywane zadanie.

  • Uniknięcie konfliktu interesów

Pośrednik negocjuje warunki transakcji najlepsze dla Ciebie. Zaczynając od ceny, poprzez uzgodnienie terminów, warunków finansowania jak i wyposażenia nieruchomości, które będzie wchodziło w zakres sprzedaży.

 

Przy podpisywaniu umowy pośrednictwa warto omówić dokładnie kwestię tego, kogo reprezentuje pośrednik. Często w umowie można napotkać zapis, w którym to Ty zdecydujesz, czy pośrednik będzie wykonywał pracę również dla drugiej strony transakcji. Przemyśl plusy i minusy i podejmij słuszną decyzję.

 

 

Może Cię również zainteresować

Nie ma komentarzy

    Odpowiedz