Pośrednicy nieruchomości coraz popularniejsi.

Pośrednik nieruchomości to kontrowersyjny zawód w naszym kraju, jednak ponad połowa transakcji na rynku nieruchomości odbywa się z udziałem pośredników. Darzymy ich rosnącym zaufaniem, a ich profesjonalizm jest doceniany zarówno wśród sprzedających, jak i kupujących.

Statystyki

Z raportu Gumtree.pl wynika, że 52 % Polaków, którzy w ciągu ostatnich trzech lat kupiło nieruchomość, korzystało z pomocy doradców finansowych, a 53 % z pomocy agentów nieruchomości. Wśród osób, które zdecydowały się na wsparcie pośrednika, większość (56 %) nabywało nieruchomość z rynku wtórnego. Kupujący mieszkanie z drugiej ręki rzadziej korzystali z tej możliwości.

Warto współpracować

Mimo, iż ilość pośredników nieruchomości w Polsce jest jedną z najmniejszych w Europie, to widać rosnące zaufanie do tego zawodu. Doceniamy nie tylko profesjonalizm i bezpieczeństwo, jakie niesie za sobą korzystanie z takiej usługi. Zwracamy równeiż coraz większą uwagę na ilość czasu, jaki możemy dzięki temu zaoszczędzić. Rynek nieruchomości jest obecnie nasycony ofertami i zarówno kupujący, jaki i sprzedający muszą się sporo napracować, aby osiągnąć swój cel.

Kupujący z morza ofert musi wybrać najbardziej go interesujące, a później umawiać się z właścicielami na oglądanie każdego z nich. Sprzedający natomiast powinien przygotować samą nieruchomość do prezentacji, następnie stworzyć atrakcyjne ogłoszenie, które będzie się wśród tego tłumu wyróżniać, a później poświęcić czas na pokazywanie go potencjalnym klientom, aż do momentu, kiedy któryś z nich zdecyduje się na zakup.

Na tym jednak praca się kończy. Kiedy obie strony są już zdecydowane, a cena jest ustalona, konieczne jest dopięcie formalności – weryfikacja stanu prawnego nieruchomości, spisanie umowy, a czasem dwóch, kiedy konieczna jest umowa przedwstępna, często dopełnienie procedur kredytowych, finalizacja transakcji i przekazanie lokalu. Korzystając z usług pośrednika możemy często liczyć na usługi innych, zaprzyjaźnionych z nimi fachowców, np. architekta, czy doradcy finansowego.

Forma wspólpracy jest bardzo ważna

Podpisując z agentem umowę na wyłączność mamy pewność, że będzie on zaangażowany w swoją pracę. Jest to rodzaj umów mniej popularny od umów otwartych. jednak na przykład w Stanach Zjednoczonych, gdzie branża pośredników jest dużo bardziej rozwinięta i to oni sprzedają i kupują większość nieruchomości, innych umów się nie podpisuje.

Jak jednak przewidują eksperci, to właśnie umowy na wyłączność są przyszłością rynku, ponieważ gwarantują lepszą jakość usług. Zlecając sprzedaż jednej agencji możemy spodziewać się większego zaangażowania czasu i środków w realizację zlecenia. Poza tym, o ile mamy taką możliwość, warto przekazać agentowi klucze do mieszkania, wówczas będzie się umawiał na prezentację z klientami w dogodnej dla nich porze. Współpraca z kilkoma agentami może natomiast przynieść więcej szkody niż pożytku. Klienci kilku biur wskazują na konieczność kontaktowania się z każdym oddzielnie, uzgadniania kluczowych kwestii z każdym z osobna, w efekcie czego powstaje chaos, a zleceniodawca poświęca sprawie o wiele więcej czasu niż by chciał.

Do współpracy z pośrednikami przekonuje się również coraz więcej deweloperów. Jest to dla nich rozwiązanie bardziej ekonomiczne niż prowadzenie wewnętrznych biur sprzedaży, które generują spore koszty. Poza tym otwiera dostęp do bazy klientów, w tym zainteresowanych nieruchomościami z segmentu Premium, do których trudno byłoby dotrzeć z ulicy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *