Przejdź do treści
Strona główna » Opłata przekształceniowa – kogo obowiązuje ?

Opłata przekształceniowa – kogo obowiązuje ?

Z dniem 1 stycznia 2019r. wprowadzono zmianę do ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów z dnia 20 lipca 2018r.  Od tego momentu grunty są już ,,wykupione,, z mocy prawa, co oznacza, że mieszkańcy stali się właścicielami lub współwłaścicielami gruntów, na których mieszkają. Jakie obowiązki zostaną nałożone na właścicieli w związku z tą zmianą ? O tym poniżej.

Czym jest opłata przekształceniowa i kto musi ją uiścić?

Zgodnie z przepisami opłata przekształceniowa to forma zadośćuczynienia za utratę gruntu oraz za dochody, które mogły być generowane podczas jego użytkowania, czyli tak zwane opłaty za użytkowanie wieczyste. Obowiązek uiszczania takiej opłaty spoczywa na właścicielu powstałym na podstawie użytkowania wieczystego, oraz na każdej kolejnej osobie będącej właścicielem gruntu.

Czego dotyczy przekształcenie?

Przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności dotyczy tylko i wyłącznie gruntów zabudowanych budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi lub mieszkalnymi wielorodzinnymi, w których co najmniej połowa to lokale pełniące funkcję mieszkalną.

Czy stałem się właścicielem gruntu?

Istnieje kilka możliwości, aby sprawdzić czy mieszkańcy stali się właścicielami gruntu. W tym celu można sprawdzić dział II w księdze wieczystej. Niektóre miasta posiadają wykazy lub wyszukiwarki, w którym możemy sprawdzić, które nieruchomości zostały objęte uwłaszczeniem. Możemy również taką informację uzyskać bezpłatnie w serwisie udostępnionym przez Ministerstwo  Sprawiedliwości (ekw.ms.gov.pl).

Bonifikata od opłaty przekształceniowej

Opłata powinna być uiszczana przez okres 20 lat od momentu przekształcenia. Można uiścić ją jednorazowo lub co roku, do 31 marca. Wyjątek od tej reguły stanowią osoby prywatne, które mogą jednorazowo zapłacić całą kwotę lub wnioskować o inny okres uiszczania takiej opłaty. Wyjątek stanowią również przedsiębiorcy, którzy wykorzystują należącą do nich nieruchomość do działalności gospodarczej.

W przypadku wniesienia opłaty jednorazowej za przekształcenie gruntu, stanowiącego własność Skarbu Państwa, osobom fizycznym będącym właścicielami budynków mieszkalnych jednorodzinnych lub lokali mieszkalnych, lub spółdzielniom mieszkaniowym przysługuje bonifikata od tej opłaty w wysokości:

  • 60% – w przypadku gdy opłata jednorazowa zostanie wniesiona w roku, w którym nastąpiło przekształcenie,
  • 50% – w przypadku gdy opłata jednorazowa zostanie wniesiona w drugim roku po przekształceniu,
  • 40% – w przypadku gdy opłata jednorazowa zostanie wniesiona w trzecim roku po przekształceniu,
  • 30% – w przypadku gdy opłata jednorazowa zostanie wniesiona w czwartym roku po przekształceniu,
  • 20% – w przypadku gdy opłata jednorazowa zostanie wniesiona w piątym roku po przekształceniu,
  • 10% – w przypadku gdy opłata jednorazowa zostanie wniesiona w szóstym roku po przekształceniu.

Istnieje grupa osób, które mogą skorzystać z bonifikaty w wysokości aż 99%. Są to:

  • osoby niepełnosprawne w stopniu umiarkowanym lub znacznym,
  • osoby niepełnosprawne, wobec których orzeczono niepełnosprawność przed ukończeniem 16. roku życia,
  • osoby mieszkające w dniu przekształcenia z osobą niepełnosprawną w stopniu umiarkowanym i znacznym,
  • członkowie rodzin wielodzietnych, również ci nieposiadający Karty Dużej Rodziny,
  • inwalidzi wojenni i wojskowi,
  • kombatanci oraz ofiary represji wojennych i okresu powojennego,
  • świadczeniobiorcy do ukończenia18. roku życia, u których stwierdzono ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu.

W celu skorzystania z najwyższej bonifikaty należy złożyć wniosek do właściwego urzędu w terminie dwóch miesięcy od dnia otrzymania zaświadczenia. Dany urząd naliczy opłatę wraz z uwzględnieniem bonifikaty. Ustaloną kwotę należy wpłacić w terminie dwóch miesięcy od dnia otrzymania z urzędu informacji. Należy pamiętać, że opłata może być waloryzowana nie częściej niż raz na 3 lata na podstawie wskaźnika ogłaszanego przez GUS.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *