Młodzi Polacy niechętnie wyprowadzają się od rodziców

Niechętnie wyprowadzamy się z rodzinnego domu. Decyzję o tym podejmujemy o wiele lat później niż statystyczny Europejczyk.

Jaka jest tego przyczyna?

Jak wynika z danych Eurostatu za rok 2018, średni wiek, w którym młodzi Polacy opuszczają rodzinne gniazdo to 27 lat 7 miesięcy i 6 dni. Mimo, że jest to poprawa względem roku 2012, kiedy wiek ten wynosił 28,5 lat, to i tak w porównaniu do pozostałych europejskich krajów samodzielność przychodzi u nas dosyć późno.

Średnia europejska wynosi 26 lat. Wśród zbadanych 32 krajów Polska znalazła się na 19 miejscu. Znacznie wyprzedza nas Szwecja, która w zestawieniu zajmuje pierwsze miejsce. W tym kraju młodzi ludzie wyprowadzają się z domu już jako osiemnastolatkowie. Wiek ten jest niski w zasadzie we wszystkich krajach skandynawskich, a także we Francji, Wielkiej Brytanii Holandii, czy w Niemczech. Widać tu pewną zależność. Są to kraje najlepiej rozwinięte i najbogatsze w Unii Europejskiej.

Kto wyprowadza się najpóźniej ?

Najpóźniej od rodziców wyprowadzają się mieszkańcy Czarnogóry – w wieku 32 lat. Zaraz za Polską znajdują się natomiast Rumunia, Słowenia, czy Portugalia, gdzie do usamodzielnienia dochodzi między 28 a 29 rokiem życia. Później z rodzinnego domu wyprowadzają się również Hiszpanie, Włosi, Maltańczycy, Grecy, Bułgarzy, Serbowie, czy mieszkańcy Chorwacji. W krajach takich jak Hiszpania, czy Włochy, może być to wynikiem kultury tych krajów, gdzie więzi rodzinne są bardzo silne, a w wielu domach funkcjonują rodziny wielopokoleniowe. Co jednak jest przyczyną takiej sytuacji w Polsce?

Rodzime tradycje, mimo iż silnie oparte na rodzinie, to dążą raczej do jak najszybszego zakupu mieszkania. Przywiązanie do własności jest u nas bowiem bardzo silne, jednak na drodze do tego celu leży wiele przeszkód. Największą zaporą są oczywiście kwestie finansowe. Młode osoby stojące u początku kariery zawodowej nie stać często na zakup nieruchomości na własność, nie posiadają one również wystarczających oszczędności na wkład własny, ani zdolności kredytowej. Wynajmowanie mieszkania natomiast, szczególnie w dużych miastach, jest obecnie bardzo kosztowne. A w wielu lokalizacjach koszt ten przewyższa nawet średnią miesięczną ratę kredytu hipotecznego. Wiele osób wychodzi z założenia, że woli zostać dłużej z rodzicami, a oszczędzone dzięki temu pieniądze odkładać na wkład własny.

Innym czynnikiem, który powstrzymuje przed wyprowadzką jest po porostu osiągnięcie pewnej dojrzałości emocjonalnej. Jak pokazują dane Eurostatu szybciej na ten krok decydują się kobiety. Dzieje się tak, mimo że to panie statystycznie osiągają niższe dochody.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *