Kredyt czy wynajem – co wybrać ?

Wielu z nas staje przed wyborem, kredyt hipoteczny, czy wynajem? Odpowiedź nie jest jednak jednoznaczna. Zależy to od wielu czynników, od naszej sytuacji finansowej, a także planów na przyszłość. Co jednak wziąć pod uwagę, gdy będziemy musieli podjąć tą decyzję? Wśród wielu Polaków panuje przekonanie, że wynajem mieszkania to okres przejściowy w ich życiu, natomiast docelowo chcieliby nabyć nieruchomość na własność.

Identyfikacja własnych potrzeb

Zanim podejmiemy decyzję o tym, czy kupić, czy wynajmować mieszkanie, należy ustalić w jakiej sytuacji znajdujemy się obecnie i jak wyglądają nasze plany na przyszłość. W tej kwestii może okazać się to kluczowe.  Jeśli jesteśmy związani z miejscem w którym się znajdujemy, a nasze plany nie wybiegają nigdzie poza, warto zastanowić się nad zakupem. Sytuacja wygląda nieco inaczej, gdy chcemy zachować mobilność. Załóżmy, że jesteśmy zatrudnieni w firmie, która ze względu na rodzaj wykonywanej przez nas pracy wymaga częstej zmiany miejsca zamieszkania. W takiej sytuacji większą przewagę uzyska wynajem. Wyjątkiem od reguły może okazać się nadwyżka finansowa, którą chcemy przeznaczyć na zakup nieruchomości pod inwestycję. Odpowiednie zrozumienie swoich potrzeb może okazać się dobrym początkiem.

Na co mnie stać?

Kolejną kwestią, która musimy przeanalizować są nasze możliwości finansowe.  Kredyt i wynajem to dwa różne zobowiązania finansowe, które należy prawidłowo skalkulować. Należy wziąć pod uwagę bieżące wydatki, a także cały domowy budżet. Znaczne koszty najmu w wielu przypadkach przekraczają kwotę miesięcznej raty kredytu hipotecznego. Jednak w przypadku długotrwałego zobowiązania, jakim jest kredyt należy być przygotowanym na nagłe zmiany stóp procentowych. Dlatego tak ważne jest, aby zostawić margines bezpieczeństwa i mieć poduszkę finansową. Zaletą wynajmu jest możliwość zmiany mieszkania na tańsze w przypadku pogorszenia sytuacji finansowej. W przypadku kredytu nie mamy takiej możliwości.

Podsumowując…

Niestety nie ma jednej prawidłowej odpowiedzi, jak to bywa w świecie finansów. Z jednej strony wynajem zapewnia elastyczność, co z całą pewnością będzie atrakcyjnym rozwiązaniem dla osób, które nie zapuściły korzeni w jednym miejscu. Z drugiej natomiast wysokie koszty wynajmu w dłuższej perspektywie mogą odstraszyć. Kredyt hipoteczny umożliwi zakup wymarzonego lokum. Jednak stanowi formę bardzo poważnego zobowiązania, które obarczone jest ryzykiem.