Działki – naprawdę wiele je różni

        Statystyki pokazują, że Polacy coraz częściej poszukują terenów pod zabudowę. Niestety nie wszędzie możemy wybudować dom, czy domek letniskowy. Jakie mamy rodzaje działek i czym się charakteryzują, przeczytaj uważnie poniżej.

Od czego zacząć… ?

Wyróżniamy sześć typów działek, a mianowicie budowlane, rolne, rekreacyjne, inwestycyjne, siedliskowe, a także leśne. Każda gmina dysponuje miejscowym planem zagospodarowania miejscowego. Dokument ten pozwala poznać przeznaczenie każdej z działek, która nas interesuje. Plan składa się z tekstu uchwały, a także mapy całego obszaru gminy z podziałami na działki, drogi, tereny zielone, a także inne obiekty. Treść miejscowego planu wraz z całą klasyfikacją gruntów jest dostępna dla każdego na stronie internetowej. Gmina ustala plan raz na kilka lat. Wtedy też wprowadza zmiany. Można na przykład złożyć odpowiedni wniosek o zmianę przeznaczenia danej działki. Niestety nie mamy gwarancji, że nasza prośba zostanie pozytywnie rozpatrzona. Kolejnym minusem tej procedury jest fakt, że urząd nie ma jasno określonego terminu wydania decyzji. Co w praktyce oznacza nawet kilka lat oczekiwania.

Działki budowlane

Z całą pewnością działki budowlane cieszą się największym powodzeniem, choć są też najdroższe. Według przepisów taka działka musi mieć zapewnioną możliwość uzbrojenia lub bezpośredniego podłączenia do budynku danej sieci. W miejscowym planie zagospodarowanie znajdziemy następujące oznaczenia mówiące o dopuszczonym na danej działce rodzaju zabudowy :

MN- zabudowa mieszkaniowa – jednorodzinna

MW- budownictwo mieszkaniowe wielorodzinne

U- zabudowania usługowe

US- teren sportu i rekreacji

UC- obiekty handlowe o powierzchni ponad 2000 m2

Działki rolne

Zakup działki rolnej do 0,3 ha, czy siedliska do 0,5 ha nie stanowi większego problemu. Kłopoty pojawiają się z chwilą kiedy teren ma powyżej 1 ha, a kupiec nie jest rolnikiem. Wówczas transakcja jest możliwa tylko wtedy, kiedy uzyskamy zgodę Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Bez przejścia tej procedury nie będziemy mogli dokonać zakupu. Proces nabycia użytków rolnych jasno określa ustawa z dnia 11 kwietnia 2003r. o kształtowaniu ustroju rolnego. Na działkach rolnych nie wolno budować, chyba, że jest to obiekt zaliczany do siedliska, czyli domu mieszkalnego wraz z obiektami gospodarczymi tworzącymi całość.

Działki rekreacyjne

Nie istnieje zapis w polskim prawie mówiący o tym, czym dokładnie jest działka rekreacyjna. O możliwościach jej zabudowy możemy dowiedzieć z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Znajdziemy tam takie symbole jak US, czyli tereny sportu i rekreacji, a także ROD – rodzinne ogrody działkowe. Należy pamiętać, że te drugie możemy tylko dzierżawić, a budowa na nich całorocznych domów jest zabroniona. Dopuszczone są jedynie domki letniskowe o ściśle określonych normach.

Jak się okazuje, ani zakup, ani użytkowanie danej działki nie jest łatwym zadaniem.  Różnią się wielkością, ceną, a także lokalizacją. Wiąże się z nimi dużo formalności, z którymi trzeba się zmierzyć, jak się okazuje na każdym etapie. 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *