Druk 3D, czyli dom drukowany.

Druk 3D staje sie coraz bardziej popularny. O technologii druku trójwymiarowego słyszy się coraz więcej, tym bardziej, że nasz kraj znajduje się wśród państw przodujących w tej innowacyjnej dziedzinie. Drukowanie przedmiotów odbywa się na podstawie projektu,  oddając dokładnie taki sam kształt w 3D. Stosuje się ją w wielu branżach, w tym coraz powszechniej w produkcji masowej, ponieważ pozwala uzyskać gotowe produkty w formie jednej bryły. Z tego powodu rozpoczęto badania nad zastosowaniem jej również w budownictwie.

Druk 3D – jakie są korzyści?

Największymi zaletami jakie daje druk 3D byłoby obniżenie kosztów związanych z budową, mniejsza inwazyjność takich inwestycji w środowisko naturalne oraz znaczne skrócenie czasu jej wykonania. Prekursorami badań w tym zakresie są Chińczycy, którym udało się wydrukować 10 domów w niecałą dobę. Jako surowiec do budowy posłużyły im odpady budowlane, co pozwoliło na zminimalizowanie kosztów. Domy te są również o wiele bardziej ekologiczne niż budynki powstające w tradycyjnych technologiach. Przeprowadzone testy wytrzymałościowe konstrukcji wykazały, że ich odporność na trzęsienia ziemi jest nawet wyższa niż w przypadku domów zbudowanych w innych technologiach. Chińscy inżynierowie zakładają, że niebawem będą w stanie wydrukować dom według indywidualnego projektu, a cały koszt postawienia jednego takiego domu oszacowali na około 15 tysięcy złotych.

Coraz większa popularność

Druk 3D i jego rozwój budzi coraz większe zainteresowanie w branży budowlanej wśród firm ze Stanów Zjednoczonych oraz Holandii. Te pierwsze już stworzyły urządzenie umożliwiające wybudowanie domu w dobę. W Amsterdamie natomiast na specjalnej drukarce wydrukowano oddzielne pomieszczenia, które można później połączyć w dokowanej konfiguracji. Taka technologia nazywa się Contour Crafting i polega na nakładaniu przez drukarkę kolejnych warstw betonu, aż do powstania dużych elementów. Drukarka porusza się na szynach ułożonych wokół miejsca, w którym budynek ma docelowo stanąć. W taki sposób powstaje dom w stanie surowym otwartym, który następnie należy zamknąć i wykończyć. Do tego póki co stosuje się sposoby tradycyjne.

Technologia 3D jest już wykorzystywana

Korzystanie z technologii trójwymiarowej nie jest zresztą w budownictwie nowością. Wydrukowane elementy maskujące łączenia stalowych słupów, które podtrzymują  dach o nietypowej konstrukcji, zastosowano w jednym z wieżowców w centrum Londynu. Architekci i inżynierowie korzystają z drukarek 3D do drukowania makiet swoich projektów, które lepiej oddają ich założenia niż papierowy szkic.

Wprowadzenie w życie takich rozwiązań z pewnością jeszcze trochę potrwa, na razie prace są bowiem w fazie testowej. Nie jest to jednak futurystyczne marzenie, ale rzeczywista rewolucja w branży budowlanej, której będziemy świadkami. Jeśli budynki drukowane przejdą pomyślnie wszystkie testy oraz będą spełniały normy sztuki budowlanej, dostęp do własnego domu może być na wyciągnięcie ręki, ponieważ cena jego wybudowania może być równa lub mniejsza od ceny zakupu kawalerki w mieście.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *