Jak dobrze wynająć mieszkanie? Z perspektywy wynajmującego.

W tym wpisie podpowiemy Wam, co zrobić, aby dobrze wynająć mieszkanie, czyli czerpać z niego zyski i zminimalizować ewentualne ryzyko. Możecie przeczytać poradnik 6 kroków, albo od razy przejść do punktu b.

A. Żeby dobrze wynająć mieszkanie trzeba się do tego przygotować.

Przy odpowiednim zaangażowaniu można z tego zrobić źródło dodatkowego dochodu, a z czasem dochodowy biznes.

 

  1. Przygotowanie mieszkania

Pierwszą kwestią od jakiej należy zacząć, aby dobrze wynająć mieszkanie to przemyślenie, do jakiego klienta ma być skierowana oferta. Od tego zależy bowiem jak przygotować taki lokal. Mieszkanie dla turystów powinno mieć właściwie całe niezbędne do komfortowego funkcjonowania wyposażenie, z ręcznikami i pościelą łącznie. Dla studentów – wyposażenie minimalne, nic co podbije cenę wynajmu, więcej biurek, koniecznie Internet. Dla pary – co najmniej dwa pokoje, meble, kuchnia ze sprzętami, ale bez naczyń (prawdopodobnie mają swoje). Istnieje jednak podstawowa zasada – mieszkanie powinno być odświeżone, pomalowane i wykończone w neutralnych kolorach, uporządkowane, pozbawione usterek i rzeczy osobistych.

  1. Oferta

Kolejnym krokiem, aby dobrze wynająć mieszkanie jest przygotowanie ciekawej oferty. Jeśli tego nie zrobicie, możecie pominąć kolejne kroki. Oferta musi przykuwać wzrok, przy tym nie być nachalna, ani kiczowata. Powinna zawierać krótki opis mieszkania, z podaniem ceny, informacji o wielkości, liczbie pokoi, wyposażeniu, lokalizacji, oraz ewentualne dodatkowe uwagi. Zdjęcia są niezbędne, dobrze jeśli byłyby wykonane przez kogoś, kto zna się na rzeczy i będzie potrafił wyciągnąć z nieruchomości jej najmocniejsze strony. Ofertę należy umieścić na poczytnym, lokalnym portalu internetowym.

  1. Umowa

Dobrze sporządzona umowa minimalizuje ryzyko wynajmującego. Poza podstawowymi danymi stron powinna zawierać informację o cenie najmu, sposobie i terminie rozliczenia, dodatkowych płatnościach, jeśli takowe istnieją (np. za zużyte media). Nie zapomnijmy wskazać w niej wysokości kaucji, terminu obowiązywania oraz przypadków, w których może zostać przez wynajmującego wypowiedziana. Warto rozważyć umowę najmu okazjonalnego, to znacznie przyspiesza ewentualną procedurę eksmisyjną. Jednak ma ona sens wyłącznie przy najmie długoterminowym.

  1. Protokół zdawczo – odbiorczy

Dobrze przygotować go wcześniej. Powinien zawierać spis wszystkich cennych elementów wyposażenia i informację o stanie technicznym lokalu. Warto wzbogacić go o dokumentację fotograficzną. Protokół podpisują obie strony umowy, najpierw w momencie wydania mieszkania najemcy, później gdy najemca zdaje lokal wynajmującemu.

  1. Najemca

W końcu ktoś odpowiedział na ogłoszenie. Czy będzie to jednak solidna osoba? Jeśli podjęliście wszystkie powyższe kroki, minimalizujecie ryzyko, że nie. Ponadto musicie zaufać intuicji. Ale jak mówią „przezorny zawsze ubezpieczony”, więc możecie ponadto poprosić o rekomendację osób, u których najemca wynajmował mieszkanie wcześniej, ustalić wysoką kaucję, w przypadku wynajmowania mieszkania studentom – zażądać podpisania umowy przez rodzica. Nie będzie nietaktem przeprowadzenie wywiadu na temat sytuacji życiowej, pracy, a nawet prośba o przedstawienie dokumentów to potwierdzających.

  1. Kontroluj, ale bądź elastyczny

I szybko reaguj na zmieniającą się sytuację. Jeśli nie możesz znaleźć studentów, być może będzie to lepsza lokalizacja dla pary. A może najlepiej zarobisz na najmie krótkoterminowym? Możesz też podzielić rok na część dla studentów i sezon dla turystów. Coś wymaga naprawy – nie zwlekaj. Nie zostawiaj spraw własnemu biegowi. Zarządzaj.

 

Możesz też wybrać alternatywne rozwiązanie:

B. Żeby dobrze wynająć mieszkanie – zatrudnij pośrednika nieruchomości 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *