Baza wiedzy o nieruchomościach – MIASTORAMA Biuro Nieruchomości

Condo hotel…

12 maja 2019 Rynek nieruchomości

Inwestowanie w nieruchomości stało się popularną formą lokowania kapitału. W dobie małego zysku z lokat bankowych inwestorzy wolą kupować nieruchomości na wynajem, na których mogą zarobić o wiele więcej. Jedną z możliwości jest inwestycja w condo hotele.

System ten przywędrował do Europy ze Stanów Zjednoczonych, gdzie od lat cieszy się popularnością wśród inwestorów. Hotele typu condo to budynki lub kompleksy budynków, w których inwestorom sprzedawane są poszczególne lokale. Każdy lokal stanowi samodzielny pod względem prawnym i technicznym apartament. Inwestor staje się więc właścicielem apartamentu jak i udziału w częściach wspólnych, analogicznie jak w przypadku zakupu mieszkania w budynku wielorodzinnym.

Właściciel apartamentu może z niego dowolnie korzystać. Może również zawrzeć umowę z operatorem hotelu, na podstawie której operator będzie odpowiedzialny za wynajmowanie apartamentu i wszystko co się z tym wiąże – znalezienie najemcy, przygotowanie i utrzymanie lokalu, podpisanie umowy najmu itp. W budynku znajdują się części wspólne, których zarządzeniem również zajmuje się operator. W zależności od budynku mogą to być usługi gastronomiczne, siłownia, sauna, basen, czy consierge, który jest do dyspozycji najemców w condo hotelu. Dzięki temu zakres oferowanych usług przypomina usługi hotelowe, z tą jednak różnicą, że goście zamiast małych pokoi mają do dyspozycji całe, w pełni wyposażone mieszkania. A właścicielem każdego z nich może być inna osoba.

Hotele tego typu znajdują się w najczęściej odwiedzanych przez turystów miejscach. Można je znaleźć w górach, nad morzem, ale również w największych miastach. Sprzedający obiecują zysk rzędu 3 do 7 % w skali roku, co biorąc pod uwagę znikomy zarobek na lokatach bankowych, jest ofertą bardzo atrakcyjną. Należy jednak pamiętać, że zarobek taki będzie możliwy wyłącznie, jeśli budynek położony jest w atrakcyjnej lokalizacji, oraz jeśli będzie odpowiednio zarządzany. Dodatkowo obiecywany zysk nie może zostać przez operatora hotelu zagwarantowany, ponieważ rynek najmu również ulega wahaniom. Jednakże w umowie z operatorem powinna się znaleźć informacja o zysku minimalnym, a także o procedurach, które zostaną zastosowane, gdy lokal takiego zysku nie przyniesie. Zanim więc zdecydujemy się na zakup apartamentu w condo hotelu, należy zwrócić szczególną uwagę na lokalizację budynku, doświadczenie operatora, a także zapisy umowy.

Kupujący może mieć jednak wiele korzyści z takiej inwestycji. Przede wszystkim nie musi się zajmować szukaniem najemców. Przygotowanie nieruchomości oraz jej utrzymanie, również nie będzie na jego głowie. Przy wyborze odpowiedniej inwestycji oraz przy sprzyjających warunkach rynkowych, roczny zysk może być naprawdę atrakcyjny.

Kupowanie nieruchomości na wynajem jest obecnie bardzo popularną formą inwestowania i to właśnie takie zakupy były motorem napędowym rynku w ostatnich latach. Zakup na własną rękę wymaga jednak zaangażowania ze strony kupującego i działań, które w przypadku condo hotelu przekłada na operatora.

 

Może Cię również zainteresować

Nie ma komentarzy

    Odpowiedz