Przed zakupem nieruchomości poznaj lokalny rynek.

Rynek nieruchomości to jedna z najdynamiczniej rozwijających się branż, jednakże w ujęciu lokalnym sytuacja na nim może się bardzo różnić. Kupując mieszkanie dobrze jest poznać dany rynek, szczególnie jeśli traktujemy je jako inwestycję, która docelowo ma przynosić zysk.

Cena

Jest to chyba najbardziej w skali kraju zróżnicowane kryterium. Najwyższe ceny osiągają nieruchomości w Warszawie  (średnio 8 200zł za m2), w następnej kolejności w Krakowie (średnio 7 000zł za m2), o tysiąc mniej zapłacimy w Gdańsku, Poznaniu i Wrocławiu. W Katowicach ceny plasują się na poziomie 4 936zł/m2.

Na wartość nieruchomości wpływ ma przede wszystkim prestiż danej lokalizacji, ceny gruntów, popyt, stopa bezrobocia, średnie zarobki oraz zainteresowanie zewnętrznych inwestorów. Wielkość miasta ma przy tym znaczenie drugorzędne, co potwierdza przykład Łodzi. Jest to trzecia pod względem wielkości metropolia w Polsce, jednak mimo to mało atrakcyjna dla inwestorów. Z tego powodu ceny za metr kwadratowy oscylują w okolicach 5 000zł za m2.

Siła nabywcza

Czyli ile metrów kwadratowych można kupić za średnią pensję w danym mieście. Najlepiej współczynnik ten wypada w Katowicach, gdzie siła nabywcza przeciętnego Kowalskiego wynosi 0,77 m2, przy średnim wynagrodzeniu w wysokości 3 807 zł. Drugie miejsce zajmuje Białystok – białostocczanin za swoją pensję może nabyć 0,6 m2,  warszawiak i wrocławianin natomiast kupią 0,53 m2, a mieszkańcy Krakowa zaledwie pół metra. Średnia dla Polski wynosiła  w poprzednim roku 0,60 m2, podczas gdy osiem lat wcześniej było to 0,43 m2.

Oferty mieszkań w programie MDM

Mimo, iż pomoc w ramach programu zmierza ku końcowi z uwagi na wyczerpanie środków, to kupując mieszkanie w przyszłym roku można się jeszcze na niego załapać. Warto przedtem sprawdzić ile ofert na danym rynku spełnia wymagania programu. Największą ich liczbą pochwalić się mogą Katowice – 34%, w Krakowie jest to o dwa procent mniej, w stolicy i Wrocławiu nieruchomości takie to zaledwie 12 % mieszkań na sprzedaż. Różnica ta jest efektem limitów cenowych ustalanych dla poszczególnych miast, na które można otrzymać dofinansowanie. I tak dla Katowic wartość ta wynosi 4 800 zł za m2, w Krakowie i Wrocławiu jest to 5 000 zł/m2, w Warszawie 6 433zł/m2.

Potencjał inwestycyjny

Jeśli traktujemy zakup jako inwestycję, np. pod wynajem, należy przyjrzeć się lokalnemu rynkowi pod kątem atrakcyjności dla potencjalnych najemców. Ważne są tu czynniki takie jak lokalizacja miasta (odległość od atrakcji turystycznych, metropolii), ilość prowadzonych i planowanych inwestycji (zainteresowanie zewnętrznych inwestorów, w tym i kapitału zagranicznego), rynek pracy (liczba funkcjonujących na rynku przedsiębiorców – pracodawców, stopa bezrobocia), rynek akademicki (liczba studentów), atrakcyjność samego miasta (liczba odwiedzających je turystów, liczba wydarzeń kulturalnych).

Najlepiej pod względem inwestowania w mieszkania na wynajem wypada Gdańsk, Warszawa i Wrocław. W tych miastach można uzyskać największą rentowność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *