Zabytkowa nieruchomość – na co zwrócić uwagę przy zakupie ?

 

Zabytkowe nieruchomości cieszą się dużym zainteresowaniem ze względu na swój piękny i historyczny wygląd. Należy jednak pamiętać, że ich zakup wiąże się z wieloma formalnościami prawnymi, co może nie spodobać się przyszłym nabywcom. Na co należy zwrócić uwagę?

Na początku nasze zamiary o kupnie musimy skierować do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, aby dowiedzieć się jaki jest stan konserwatorski budynku. Jest to bardzo ważne, gdyż dowiemy się, czy dany budynek jest wpisany do rejestru zabytków, a także uzyskamy wszelkie informacje na temat możliwości, które dotyczą adaptacji, czy przebudowy danej nieruchomości. Kolejną możliwością jest wizyta w Urzędzie Miasta. Informacje dotyczące zabytków powinny znaleźć się również w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego. W przypadku zakupu zabytku, który jest własnością publiczną konserwator może nałożyć obowiązek wyremontowania budynku na nowego nabywcę, aby przywrócić mu pierwotny wygląd, zgodny z wcześniejszym opisem. Dotyczy to przede wszystkim zewnętrznych elementów budynków.

Rozbiórka

Wbrew pozorom, to nie remont a pozwolenie na rozbiórkę wiąże się z największymi trudnościami, pod względem  prawnym, jak i formalnym. Taką zgodę musi wydać Minister Kultury, co w rzeczywistości jest bardzo trudne do uzyskania. Taki proces wiąże się ze skreśleniem z listy zabytków, a co za tym idzie ze tracimy kolejny element, który jest naszym dziedzictwem historycznym i kulturowym, co często wpływa na odmowne decyzje. Jeśli jednak uda nam się uzyskać pozwolenie, cała  procedura wygląda tak samo, jak przy pozostałych obiektach budowlanych, które podlegają rozbiórce.

Przebudowa i adaptacja

Zdecydowanie łatwiej będzie uzyskać zgodę na przebudowę lub adaptację budynku w celu przystosowania na przykład  do funkcji mieszkalnej, hotelowej,  czy konferencyjnej.  Konserwator wyda zalecenia, według których zostanie wykonany zakres prac budowlanych. Często elewacje zewnętrzne, takie jak fasada będą musiały zostać odtworzone na podstawie rysunków architektonicznych znajdujących się w archiwach, choć nie jest to warunek w każdym obiekcie. Duża swoboda pozostaje natomiast w adaptacji wnętrz. W tym obszarze konserwator pozwala na znacznie większe możliwości. Zaletą zakupu tego typu obiektu jest również fakt, że możemy starać się o dotację, która pozwoli na zniwelowanie kosztów renowacji. Wniosek możemy złożyć jednocześnie do trzech instytucji, Ministerstwa Kultury, Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków lub z odpowiedniego Samorządu Terytorialnego.

 

Pamiętajmy, że przed przystąpieniem do zakupu zabytkowej nieruchomości mamy obowiązek poinformować konserwatora o stanie prawnym nieruchomości, a także o wszelkich działaniach, jakie chcemy podjąć w celu renowacji danego obiektu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *