Użytkowanie wieczyste zamiast własności

Już niedługo możliwa będzie zmiana – użytkowanie wieczyste będzie mogło zostać przekształcone w prawo własnościowe. Prawdopodobnie z początkiem przyszłego roku rząd planuje wprowadzenie zmian w przepisach.

Co oznacza zmiana przepisów?

Zmiana spowoduje, że grunty położone pod blokami i domami, które oddane są w użytkowanie wieczyste, przekształcą się we własność. Aktualnie jest to możliwe na wniosek osoby zainteresowanej. PIS chce tę procedurę przyspieszyć, a opłatę z tego tytułu znacznie obniżyć. Cieszą się użytkownicy wieczyści gruntów, a gminy już liczą straty. Dochody z tego tytułu są bowiem dla nich źródłem stałego, pewnego i niemałego dochodu. W samym tylko Krakowie w latach 2014 i 2016 przychody z opłat wyniosły niemal 30 milionów zł za każdy rok.

Po wejściu w życie zmian opłata za przekształcenie wynosiłaby 20 rocznych opłat za użytkowanie wieczyste. Płatności można dokonywać w ratach rozłożonych na 20 lat, po tym czasie stając się właścicielem gruntu. Możliwe będzie również uiszczenie jej jednorazowo, wówczas można liczyć na znaczne bonifikaty. Ich wysokość i warunki przyznawania będą jednak ustalane indywidualnie przez gminy.

Dla użytkowników gruntu finansowo nie zmieni się więc nic, natomiast gminy będą otrzymywały wpływy z opłat maksymalnie przez 20 lat. Po tym czasie przestaną być właścicielami gruntów, które do tej pory gwarantowały im regularne przychody. Jeśli duża część zainteresowanych zdecyduje się na jednorazową spłatę, przychody gmin z tego tytułu mogą zakończyć się o wiele szybciej.

Istnieją również obawy, że zmiany przepisów mogą w przyszłości wpłynąć na wzrost cen mieszkań. Wiele inwestycji deweloperskich powstaje bowiem obecnie na gruntach samorządowych oddanych w użytkowanie wieczyste. Po wejściu w życie nowelizacji, deweloperzy zmuszeni będą do wykupywania gruntów pod inwestycje, a koszty, które w związku z tym poniosą, zostaną z pewnością przełożone na nabywców mieszkań.

Zmiany nie są jeszcze potwierdzone

Na razie zmiany są na etapie projektu. „W przepisach trzeba pogodzić interesy samorządów i właścicieli lokali, a to nie jest proste. Dlatego prace się przeciągają, a Komitet Stały Rady Ministrów odesłał projekt ministerstwu do dopracowania” – tłumaczy Artur Soboń, wiceminister inwestycji i rozwoju. „Chcemy, by ustawa weszła w życie 1 stycznia 2019 r. Mam nadzieję, że to się uda” – wskazuje Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, które prowadzi prace nad ustawą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *