Jak urządzić pokój dla dziecka – kilka porad

Jednym z etapów oczekiwania na dziecko jest zastanawianie się nad tym, jak urządzić pokój dziecięcy. Jest to z reguły bardzo przyjemny dla rodziców moment, jednak mogą się oni czuć nieco zagubieni w świecie gadżetów, ozdób i trendów w wykańczaniu wnętrz. Podpowiadamy, co jest w takim pokoju niezbędne, a bez czego można się obejść.

Pokój dziecięcy – ważny również dla mamy

Należy pamiętać, że pokój, w pierwszych miesiącach życia dziecka, ma służyć przede wszystkim mamie. To ona będzie spędzać tu najwięcej czasu, karmiąc i przewijając malucha. Należy więc w taki sposób zaplanować pokój dziecięcy, aby zapewnić sobie funkcjonalną przestrzeń. Oczywiście nie można zapomnieć przy tym o rzeczach, które stworzą dla dziecka idealne warunki do… spania – bo tym głównie będzie się ono w tym czasie zajmować.

Wyposażenie

Elementem kluczowym jest oczywiście łóżeczko. Warto wyłożyć je od wewnątrz specjalnymi matami, aby dziecko nie uderzyło się i nie zrobiło sobie krzywdy. Szukajmy modeli uniwersalnych, w których można regulować wysokość leżanki, którą trzeba obniżać wraz z wiekiem dziecka. Przyda się również przewijak, który uniemożliwia niemowlakowi przesuwanie się na boki i upadek. Ten element oczywiście nie jest niezbędny, ale doświadczone mamy potwierdzają, że pokój dziecięcy w niego wyposażony znacznie ułatwia życie, szczególnie w pierwszych miesiącach. W pobliżu łóżeczka warto ustawić stolik lub szafkę, na której znajda się wszystkie niezbędne przybory – pieluchy, nawilżane chusteczki, puder, maść itp. Jeśli nie mamy miejsca na dodatkowy mebel, warto zainwestować w płócienny organizer, który można zawiesić na ramie łóżeczka.

Nie da się natomiast funkcjonować bez pojemnej szafy lub komody, niezbędnej do przechowywania wielu małych ubranek. Bo tych dziecku potrzeba zaskakująco dużo. Jeśli w meblu nie ma wystarczającej ilości szuflad, posiłkujmy się pojemnikami do organizowania przestrzeni w szafkach, albo pudełkami, czy koszyczkami. Rozdzielenie dziecięcej odzieży na kategorie, znacznie przyspieszy proces ubierania, co ma znaczenie szczególnie przed wyjściem z domu, ponieważ z dużym prawdopodobieństwem, będziesz już wtedy dawno spóźniona.

Oświetlenie, gadżety

Kolejnym dość przydatnym i funkcjonalnym elementem, o którym należy pomyśleć urządzając pokój dziecięcy jest wygodny fotel lub sofa, wedle upodobań mamy. Ma to być miejsce do karmienia, a że to może trwać wieczność, powinno się dobrać mebel jak najwygodniejszy, według osobistych preferencji. Na rynku dostępne są również ułatwiające to zadanie specjalne poduszki w kształcie rogala, na których można wygodnie położyć dziecko. Ich zakup jest oczywiście opcjonalny, cel ten spełniać będzie bowiem także każda inna poduszka.

I na koniec – pamiętajmy o świetle. O tym, jak ważne jest ono dla naszego funkcjonowania nie trzeba mówić. Zapewnijmy więc dziecku ciepłe, delikatne oświetlenie, przy którym będzie mu się smacznie spało. Lampki powinny być umieszczone w takim miejscu, aby nie raziły oczu dziecka i były poza zasięgiem jego rączek.

Wszystkie inne gadżety są już kwestią zasobności portfela i gustu. Obecnie dostępnych jest wiele rzeczy ułatwiających życie rodzicom, te wymienione wyżej to absolutny must have, reszta zależy od waszego wyboru.