Sezon na nieruchomości wakacyjne

Lato w pełni, a to oznacza żniwa dla osób posiadających mieszkania na wynajem w miejscowościach turystycznych. Oferta najmu jest coraz większa, a baza nieruchomości tego typu ciągle rośnie. Dlatego osoby zainteresowane taką formą inwestycji, powinny spieszyć się z decyzją. Przyjrzymy się sytuacji na rynku nieruchomości w najbardziej atrakcyjnych regionach kraju.

Czy inwestycja w nieruchomość na wynajem wakacyjny się opłaca?

Rentowność najmu jest dużo wyższa niż w przypadku innych inwestycji, np. lokat bankowych. W największych miastach tj. w stolicy, Poznaniu, Krakowie, czy Trójmieście wynosi 5%. Jest to zysk nieosiągalny na dostępnych na rynku instrumentach finansowych. Zakupowi takiemu sprzyjają również utrzymujące się cały czas na niskim poziomie stopy procentowe, dzięki czemu średnia stawka czynszu pozwala na spłatę raty kredytu hipotecznego.

Mimo, że sezon turystyczny trwa zaledwie kilka miesięcy, to rynek turystyczny w Polsce prężnie się rozwija. W zeszłym roku nasz kraj odwiedziło 17,5 miliona zagranicznych gości. Zwiększa się też liczba rodaków, którzy urlop wolą spędzić tutaj. Zapotrzebowanie na nieruchomości na wynajem cały czas więc rośnie. A we wspomnianych lokalizacjach wynajem sezonowy może przynieść dużo wyższe zyski, niż wynajem przez cały rok. Nie oznacza to jednak, że poza sezonem ciężko znaleźć najemców. Przeciwnie- mogą nimi być studenci, którzy żyją w tych miastach od października do czerwca. W takim ujęciu najem będzie bardziej opłacalny, najważniejsze bowiem, aby nie było w nim pustostanów, czyli okresów, w których lokal będzie stał pusty, a wynajmujący będzie musiał płacić za jego utrzymanie z własnej kieszeni.

W najbardziej prestiżowych i najchętniej odwiedzanych lokalizacjach, zakup nieruchomości traktować można również jako pewną lokatę kapitału. Apartament z widokiem na morze, albo w bliskiej odległości od plaży, lasu, głównego deptaka, czy centrum będzie zyskiwał na wartości. Nad morzem i w górach pojawia się wiele inwestycji, w których inwestor (kupujący) partycypuje w kosztach budowy, a wynajmem jego mieszkania zajmuje się później deweloper, po zagwarantowaniu określonej stopy zwrotu. Aparthotele i condohotele są wygodną formą inwestowania, ryzyko bowiem jest tu dużo mniejsze, przy jednocześnie niższym wkładzie własnym, czyli kosztach zakupu nieruchomości.

Sprzyjająca koniunktura na rynku nieruchomości nie idzie w parze ze wzrostem ich cen, co dodatkowo przemawia na korzyść zakupu. Rynek mieszkań na wynajem turystyczny przedstawia się wyjątkowo atrakcyjne, ponieważ zapotrzebowanie na takie mieszkania z roku na rok rośnie. Z tych powodów jest to na pewno warta rozważenia alternatywa inwencyjna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *