Baza wiedzy o nieruchomościach – MIASTORAMA Biuro Nieruchomości

ROI, czyli jak obliczyć zwrot z inwestycji ?

17 kwietnia 2020 Porady

 

ROI to skrót pochodzący od słów Return of Investment. Oznacza podstawowy wskaźnik określający poziom opłacalności inwestycji. Mówi nam o wysokości zwrotu lub rentowności, pozwala obliczyć,  ile powinniśmy zarobić w zakładanym czasie. Najczęściej wyrażany jest w procentach.

Jeśli chcemy kupić nieruchomość w celach inwestycyjnych, np. mieszkanie na wynajem to żeby faktycznie były to dobrze ulokowane środki i inwestycja się opłacała warto wiedzieć, jaki będziemy mieć zwrot z naszej inwestycji.

Żeby to jaśniej zobrazować, przykładem może być, zapewne każdemu znana, lokata bankowa. Jeśli włożymy na lokatę bankową np. 10.000 zł, a oprocentowanie tej lokaty to 1% w skali roku, oznacza to, że po roku będziemy mogli wypłacić 10.100 zł czyli nasz zwrot z inwestycji będzie wynosił 100 zł. Dobra inwestycja? Raczej nie!

W przypadku zakupu nieruchomości wygląda to podobnie, z tą jednak różnicą, że zwrot z inwestycji powinien być na poziomie ok. 8-10%. Wtedy możemy mówić o dobrze ulokowanych środkach i dobrej inwestycji.

A zatem jak wyliczyć ROI?

Po pierwsze musimy wiedzieć, w jakiej wysokości wynajmiemy potencjalnie zakupione mieszkanie. Załóżmy, że będzie to kawalerka w centrum miasta i wynajmiemy ją za 1400 zł, a wcześniej mieszkanie kupiliśmy za 160.000 zł. Od kwoty wynajmu czyli 1400 zł musimy odjąć nasze koszty takie jak czynsz do spółdzielni w wysokości np. 300 zł. Pozostaje nam zysk miesięczny na poziomie 1100 zł. Zysk ten czyli 1100 zł, musimy pomnożyć przez 12 miesięcy, a kwotę jaka nam wyjdzie podzielić przez nasz włożony kapitał czyli 160.000 zł. Całość mnożymy razy 100% i wychodzi nam zwrot z inwestycji na poziomie 8,25% czyli wcześniej wspomniane ROI.

Chcąc zwiększyć ROI i uzyskać je na poziomie np. 10%. Musimy kupić mieszkanie znacznie taniej czyli znaleźć tzw. okazję inwestycyjną oraz w miarę możliwości wynająć je drożej.

Może Cię również zainteresować

Nie ma komentarzy

    Odpowiedz