Pułapki przy zakupie nieruchomości

Decydując się na zakup nieruchomości możemy dać złapać się w niejedną pułapkę, która może  kosztować nas dużo nerwów i pieniędzy. Na co zwrócić uwagę, aby uchronić się od tego typu pomyłek?

Złe skonstruowanie umowy przedwstępnej

Projekty umowy przedwstępnej powinny zostać przygotowywane w taki sposób, aby były bezpieczne dla dwóch stron.  W momencie wpłacenia zaliczki przez kupującego, sprzedający, który postanowił zrezygnować musi oddać zaliczkę. Niestety w  przypadku, kiedy kupujący poniesie dodatkowe koszty związane z załatwianiem kredytu nie będzie mógł ich odzyskać. Zapisy powinny być jasne i zrozumiałe.

Niesprawdzenie właściciela – księgi wieczyste

Koniecznie przed zakupem należy zapoznać się z treścią księgi wieczystej. Przede wszystkim w celu sprawdzenia, czy osoba, która podaję się za właściciela rzeczywiście nim i czy na przykład istnieją jeszcze osoby, które także mają prawo do danej nieruchomości. Istnieje jeszcze jedna bardzo ważna kwestia, a mianowicie wpisy dotyczące ustanowionej służebności w dziale trzecim. Służebność może zostać wpisana na konkretną osobę, a co za tym idzie, aby móc ją wykreślić potrzebna będzie obecność tej osoby lub akt zgonu. W przeciwnym razie nowy nabywca będzie musiał zaakceptować fakt, że dana osoba ma prawo zamieszkiwać lokal do końca życia.

Zakup z niechcianym lokatorem

W urzędzie miasta bądź gminy uzyskamy informacje o tym, czy osoby, które były zameldowane pod adresem nieruchomości, którą chcemy zakupić zdążyły się już wymeldować. Czasami okazuję się, że trzeba uregulować sprawy meldunkowe, gdyż ta kwestia mogła zostać zaniedbana.

Wysokie koszty związane z eksploatacją

Jeśli istnieje możliwość warto poprosić osoby sprzedające o przedstawienie rachunków, aby dowiedzieć się jak kształtowały się opłaty. Warto porównać, czy cena nieruchomości nie jest jedynym atutem naszego wyboru.

Nieciekawa okolica i sąsiedztwo

Przed podjęciem decyzji o zakupie powinniśmy również zweryfikować, w jakim otoczeniu chcemy zamieszkać. Jakie odległości dzielą nas od miejsca pracy, przychodni, czy innych punktów, które mają dla nas znaczenie.  Warto również przeanalizować w jakim stopniu docierają do nas różnego rodzaju hałasy z zewnątrz i czy nie będzie to zbyt uciążliwe na co dzień?

Zadłużenie

Wszelkie zadłużenia lub ich brak możemy zweryfikować w spółdzielni lub we wspólnocie. Natomiast w czwartym dziale księgi wieczystej znajdziemy informacje dotyczące hipoteki. To uchroni nowych nabywców przed przykrymi niespodziankami.

 Błędne przepisanie mediów

Bardzo ważnym  elementem jest spisanie liczników mediów, które są dostępne w danym lokalu. Prawidłowo wypełniony protokół zdawczo odbiorczy  pomoże  w rozliczeniu rachunków.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *