Prace remontowe – czy wiesz które należy zgłosić?

Planując remont mieszkania raczej nie zastanawiamy się nad tym, że niektóre prace remontowe należy zgłosić spółdzielni mieszkaniowej lub odpowiedniemu organowi. Dotyczy to również prac prowadzonych wewnątrz mieszkania. Które prace remontowe wymagają zgłoszenia?

Zgłoszenie prac remontowych według prawa budowlanego

Podczas planowania remontu należy ustalić, jakie prace remontowe mogą być wykonane od razu, a jakie wymagają specjalnego pozwolenia, lub zgłoszenia. Zgodnie z ustawą prawa budowlanego informować nie trzeba wyłącznie o bieżącej konserwacji. Dotyczy to niezbędnych czynności, aby stan techniczny lokalu pozostał niepogorszony, żeby zapewnione było jego bezpieczeństwo oraz użytkowanie zgodne z przeznaczeniem. W praktyce do czynności takich należy remont- modernizacja łazienki, kuchni, malowanie ścian, wymiana glazury, montaż Internetu, czy sytemu alarmowego. Zgłoszenia nie wymagają prace remontowe przeprowadzane wewnątrz mieszkania, o ile nie ingerują w strukturę części wspólnych budynku. Nie trzeba również zgłaszać prac remontowych polegających na wymianie kuchenek, sanitariów, grzejników i pieców.

Zgodnie z art. 3 pkt. 8 ustawy prawa budowlanego, poprzez remont należy rozumieć wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a niestanowiących bieżącej konserwacji, przy czym dopuszcza się stosowanie wyrobów budowlanych innych niż użyto w stanie pierwotnym. Przebudowa natomiast wskazana jest w art. 3 pkt. 7a, zgodnie z którym są to czynności, w wyniku których następuje zmiana paramentów użytkowych lub technicznych istniejącego obiektu, z wyjątkiem charakterystycznych wielkości jak kubatura, powierzchnia zabudowy, jego wysokość czy długość.

Jak wynika z przepisów ustawy, wszystkie prace remontowe, których zakres narusza części wspólne budynku, wymagają zgłoszenia, albo uzyskania pozwolenia na budowę. Dodatkowo w takim wypadku konieczne jest powiadomienie wspólnoty, czy spółdzielni mieszkaniowej, w której zasobach znajduje się mieszkanie. Warto również wcześniej przejrzeć regulamin wspólnoty lub spółdzielni, w którym powinny zostać wskazane zmiany w budynku, na które spółdzielnia lub wspólnota muszą wyrazić zgodę.

Podjęcie prac zdefiniowanych w ustawie jako remont, wymaga zgłoszenia. Zgłosić należy je we właściwym ze względu na położenie nieruchomości starostwie powiatowym lub urzędzie miasta na prawach powiatu. Jeśli właściciel mieszkania planuje zmiany, polegające na przebudowie, a w efekcie na zmianie parametrów użytkowych lub technicznych budynku, w takim wypadku niezbędne jest uzyskanie pozwolenia na budowę. Wniosek w tym zakresie należy złożyć we właściwym starostwie powiatowym lub w urzędzie miasta.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *