Czym się kierować wybierając biuro nieruchomości?

Pośrednik nieruchomości to zawód funkcjonujący na polskim rynku już wiele lat. Mimo to nadal zdarzają się osoby mające wątpliwości co do tego, co taki pośrednik robi i do czego on jest właściwie potrzebny? Nie wiedzą również, czym powinni kierować się, jeśli już zdecydują się na współpracę. Poniżej omawiamy wszystkie te kwestie.

Kto to pośrednik?

Pośrednik nieruchomości jest osobą posiadającą wiedzę, doświadczenie oraz uprawnienia do tego, aby w naszym imieniu sprzedać, kupić, bądź wynająć nieruchomość. Od podpisania umowy współpracy zajmuje się on już właściwie każdym aspektem związanym z taką transakcją. Od przygotowania mieszkania do sprzedaży, przygotowania oferty, opublikowania jej, czy też znalezienia oferty odpowiadającej naszym wymaganiom, załatwienia wszystkich formalności, do podpisania umowy u notariusza.

Biur i pośredników nieruchomości jest na rynku sporo, jak więc wybrać takich, którzy będą najlepiej reprezentowali nasze interesy, a przy tym zagwarantują bezpieczeństwo?

Opinie

W Internecie znaleźć można różne rzeczy, mniej lub bardziej pożyteczne, jednak na czym warto się skupić to opinie klientów, które z usług biura już skorzystały. W sieci funkcjonuje wiele forów, na których wypowiadają się anonimowe osoby, dlatego polecamy skupić się raczej na mediach społecznościowych poszczególnych biur, gdzie znajdziemy wpisy konkretnych osób, a biuro będzie mogło się do tej odpowiedzi ustosunkować. Jest to cenne źródło informacji o firmie i pracujących w niej osobach.

 

Życie w sieci

Nowoczesna firma właściwie nie jest w stanie funkcjonować bez swojej wirtualnej tożsamości. Składa się na nią strona internetowa, konta społecznościowej, czy blogi. Jeśli dane biuro nie posiada żadnego z wymienionych, można powiedzieć, że nie idzie z biegiem czasu. A ze strony, kont i blogów możemy wyczytać mnóstwo informacji. Poza wspomnianymi już opiniami, są one źródłami danych o ofercie firmy, jej doświadczeniu, obecnych projektach. Natomiast umieszczane w sieci fachowe artykuły mają na celu dzielenie się fachową wiedzą, ale świadczą również o stale rozwijającej się, reagującej na rynkowe zmiany, elastycznej firmie.

 

Uprawnienia, certyfikaty

Co prawda po deregulacji zawodu pośrednika licencja nie jest już niezbędna, jednak warto zwrócić uwagę na inne uprawnienia, które posiadają osoby pracujące w biurze nieruchomości, a które mogą się okazać przydatne podczas transakcji, np. rzeczoznawcy majątkowego, ukończone kursy i szkolenia, czy studia. Informacje na ten temat z reguły znajdują się na stronie internetowej.

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnoprawnej

Upewnij się, że pośrednik ma aktualną umowę ubezpieczenia OC. Jej kopię powinien dołączyć do umowy współpracy.

 

Współpraca z innymi podmiotami

Transakcje związane z nieruchomościami bywają wielowątkowe, dlatego też czasem po drodze konieczne jest zasięgnięcie opinii różnych specjalistów. Atutem biura jest więc współpraca z innymi profesjonalnymi podmiotami, np. prawnikiem, czy architektem, na których opinię można liczyć w ramach współpracy z pośrednikiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *