Ogrzewanie domu w zimie.

Koszty ogrzewania w sezonie jesienno – zimowym są nieodłącznym wydatkiem w naszej strefie klimatycznej. W niektórych gospodarstwach domowych wydatki na ogrzewanie domu i wody użytkowej stanowią 70% rocznego budżetu przeznaczonego na utrzymanie domu.

Z tego powodu budując lub kupując dom należy szczególną uwagę zwrócić na rodzaj instalacji grzewczej.

Wybierając jej rodzaj, a tym samym rodzaj paliwa, nie tylko decydujemy o kosztach ogrzewania, ale również o trwałości systemu grzewczego oraz wygodzie użytkowania.

Węgiel

Cały czas najpopularniejszym surowcem jest tutaj węgiel. Jest on względnie tani, ale przy tym powoduje duże zanieczyszczenie środowiska. Szczególnie zimą, przy mrozie i bezwietrznej pogodzie odczuwają to mieszkańcy wielu miast. Palenie węglem wymaga jednak całodobowej pracy, wrzucania go do pieca, a później usuwania popiołu. Jeśli zdecydujemy się na przerwę w ogrzewaniu na noc, wtedy możemy obudzić się w nieprzyjemnie zimnym domu (o tym decyduje między innymi termoizolacja budynku). Szacunkowy roczny koszt ogrzania domu o powierzchni 120 m2 jego najwydajniejszą, ale i najdroższą wersją (ekogroszkiem) wynosi około 1900zł. Jeśli dodamy do tego ogrzewanie wody wzrośnie do 2500zł.

Drewno opałowe

Podobnie kształtują się koszty ogrzewania za pomocą drewna opałowego. Dla domu o takiej samej wielkości roczny koszt ogrzewania wyniesie około 1800zł, a wraz z podgrzewaniem wody podniesie się do kwoty około 2200zł. Podobnie jak w przypadku węgla również i tu niezbędna jest kontrola ilości surowca w piecu, stałe jego dokładanie, a także regularna kontrola drożności przewodów kominowych. Jest to jednak surowiec ekologiczny, nie powodujący takiego zanieczyszczenia środowiska. Poza tym drewno jest łatwiejsze w składowaniu i nie brudzi tak bardzo jak węgiel.

Gaz

Dom ogrzewać można również gazem ziemnym lub płynnym, przy czym koszty korzystania z pierwszego są o wiele niższe. Koszty inwestycyjne są jednak niemałe, poza zbudowaniem instalacji należy bowiem liczyć się z opłatą za podłączenie do sieci, która może wynieść nawet kilkanaście tysięcy złotych. Przy użyciu nowoczesnego pieca kondensacyjnego roczny koszt ogrzewania powinien zmieścić się w kwocie 3500zł. Instalacja gazowa nie wymaga przy tym stałego podkładania do pieca, używanie jej jest wygodne i nie wiąże się z koniecznością przygotowania opału przed sezonem. Jeśli instalacja taka zostanie wsparta bateriami słonecznymi, koszt ogrzewania zbliży się do tego przy opalaniu węglem. Kotły gazowe starszego typu są co prawda tańsze od kondensacyjnych, jednak są również o wiele mniej wydajne, a to oznacza wzrost kosztów ogrzewania do nawet 5000zł w skali roku. Instalacja gazu płynnego jest sporo tańsza, ponieważ nie wiąże się z koniecznością podłączenia do sieci, a gaz pobiera się z własnego zbiornika, jednak opłaty za ogrzewanie drastycznie rosną. Mogą wynieść nawet 6000-7000zł.

Możliwe jest również ogrzewanie prądem, jednak jest to najmniej ekonomiczny wariant, a koszty roczne przekroczą nawet koszty gazu płynnego. Warto również przemyśleć rozwiązania ekologiczne, a mianowicie pompy, które ciepło pobierają z gruntu. Koszt ogrzewania z podgrzewaniem wody powinien nie przekroczyć 3500zł.

Powyższe koszt mają jedynie charakter orientacyjny. Realne zużycie energii zależeć będzie od wielu czynników – zapotrzebowania, klasy energetycznej budynku, rodzaju i stanu instalacji itp. Bez względu na to czym nieruchomość jest ogrzewana, proces ten nie będzie wydajny jeśli budynek nie jest odpowiednio zaizolowany. Warstwa termiczna zamontowana na ścianach, dobrej jakości stolarka drzwiowa i okienna, a także właściwy jej montaż pozwalają na znaczne ograniczenie strat ciepła. Przekłada się to bezpośrednio na niższe koszty ogrzewania. Warto więc zainwestować w wysokiej klasy materiały izolacyjne oraz skorzystać z nowoczesnych technologii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *