Baza wiedzy o nieruchomościach – MIASTORAMA Biuro Nieruchomości

Wynajem mieszkań najbardziej rentowny na Śląsku.

12 maja 2019 Aktualności

Kupowanie nieruchomości na wynajem cały czas cieszy się popularnością wśród inwestorów. Sprzyjające warunki rynkowe oraz wysoki popyt gwarantują atrakcyjny zysk z takiej inwestycji. Najwięcej można zarobić nie w aglomeracjach, ale kupując nieruchomość na Śląsku.

Platforma Rentier.pl przedstawiła właśnie ranking najbardziej atrakcyjnych pod względem zwrotu z najmu miast w Polsce. Na pierwszym miejscu uplasowały się Piekary Śląskie, kolejne pozycje zajmują inne śląskie miasteczka – Będzin i Świętochłowice. Tutaj zwrot z najmu jest o wiele wyższy niż w Warszawie, czy Gdańsku, bo wynosi średnio nawet 11 %! W porównaniu do nisko oprocentowanych lokat bankowych inwestycja taka wydaje się bardzo atrakcyjna. Na dziesiątym miejscy w rankingu znalazły się Tarnowskie Góry.

Skąd taki wynik, skoro miasta te nie są największymi rynkami w Polsce? Sytuacja taka spowodowana jest stosunkowo niskimi cenami metra kwadratowego przy zakupie. Przykładowo w Piekarach Śląskich, zakładając, że mieszkanie wynajmowane jest przez cały rok, stopa zwrotu z najmu może wynieść nawet 12,24 %. Średnia cena metra kwadratowego wynosi tu 2,3 tys. zł., natomiast średnia stawka najmu to około 24 zł za metr.

Najlepsze dzielnice w Gdańsku i Warszawie oferują zwrot na poziomie lekko ponad 8 % w skali roku. Różnica w rentowności wynika z dużo wyższych cen nieruchomości. W miastach tych w najlepszych lokalizacjach za metr kwadratowy trzeba bowiem zapłacić nawet kilkanaście tysięcy złotych.

Prezes Rentiera zauważa jednak, że mimo wszystko inwestycje w nieruchomości w dużych miastach niosą za sobą mniejsze ryzyko. We wspomnianych Piekarach Śląskich, czy Będzinie położonych w obszarze Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego obecnie warunki sprzyjają inwestowaniu w nieruchomości. Jednak sytuacja regionu jest mocno zależna od funkcjonowania położonych w nim największych zakładów przemysłowych i wydobywczych, które stanowią jego motor napędowy. Problemy tych firm, czy przeniesienie działalności,  mogą się przełożyć negatywnie na lokalny rynek. Z drugiej strony w miejscach tych niewiele jest inwestycji deweloperskich, liczba dostępnych lokali nie zwiększa się więc w takim tempie jak w największych aglomeracjach. Rynek mieszkań na wynajem jest tu więc stosunkowo niewielki. To dodatkowy argument za inwestowaniem właśnie w mniejszych miejscowościach.

Jak zauważają eksperci, aby zmniejszyć ryzyko pustostanów warto rozważyć zakup kilku mniejszych lokali zamiast jednego droższego mieszkania. Wówczas brak najemców w jednym lokalu  będzie rekompensowany wynajmowaniem drugiego.

Może Cię również zainteresować

Nie ma komentarzy

    Odpowiedz