Kredyt hipoteczny na macierzyńskim – czy to możliwe?

Kredyt hipoteczny na zakup mieszkania, dokładniej jego zaciągnięcie, wymaga zbadania przez bank tego, jak wygląda zdolność kredytowa potencjalnego kredytobiorcy. Banki w tym zakresie mają zupełnie indywidualną politykę. Jak więc podchodzą do kobiet na urlopie macierzyńskim? Czy uzyskanie zgody na kredyt hipoteczny w takim okresie swojego życia jest w ogóle możliwe?

Przed podjęciem decyzji o zakupie mieszkania, przychodzą nam do głowy różne myśli. Zastanawiamy się czy dostanę kredyt hipoteczny i w jakiej wysokości. Czy może bardziej opłaca mi się wynajmować mieszkanie, czy odwrotnie? Jeśli odpowiedź na ostatnie pytanie jest pozytywna i decydujemy, że jednak chcemy w końcu osiąść gdzieś na stałe, pozostaje nam przeprawa z bankiem. Bank będzie musiał zdecydować, czy i w jakiej wysokości przyznać nam kredyt hipoteczny.

Proces decyzyjny banki rozpoczynają od zbadania naszych możliwości finansowych, czyli od sprawdzenia jak wygląda nasza zdolność kredytowa i jak wysokie raty jesteśmy w stanie spłacać. Kobieta pracująca na umowę o pracę, może przez 20 tygodni w roku przebywać na urlopie macierzyńskim, pobierając przy tym 100 % wynagrodzenia. Jak na tę kwestię zapatrują się banki?

Warunki uzyskania kredytu hipotecznego w poszczególnych bankach

Otóż z rankingu kredytów hipotecznych opublikowanego na bankier.pl, wynika, że dla większości instytucji przebywanie kobiety jako współkredytobiorcy na urlopie macierzyńskim, nie wpływa na decyzję o udzieleniu kredytu, ani na jego wysokość. Na potrzeby rankingu przyjęto, że o kredyt stara się małżeństwo wychowujące jedno dziecko. Jednakże większość banków stawia przy tym dodatkowe wymagania, jakie należy spełnić, np.:

– Alior Bank – zdolność kredytowa wyliczana jest na podstawie kwoty 80% wynagrodzenia zasadniczego wskazanego w zaświadczeniu.

– Bank BGŻ BNP Paribas – zdolność kredytowa uwzględnia zasiłek macierzyński, jeżeli:

1) minimalny okres zatrudnienia u aktualnego pracodawcy wynosi 6 miesięcy oraz

2) nie jest jedynym źródłem dochodu uwzględnianym w zdolności kredytowej.

– Bank Pekao – dopuszcza się przyjęcie kwot uzyskiwanych z zasiłku macierzyńskiego/rodzicielskiego, jeśli wnioskodawca oświadczy, że po okresie urlopu macierzyńskiego wraca do pracy oraz poda koszt opieki zastępczej nad dzieckiem.

– Credit Agricole – w przypadku umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony, przebywanie współkredytobiorcy na urlopie macierzyńskim nie stanowi przeszkody.

– PKO BP – zdolność kredytowa obliczania jest na podstawie kwoty wynikającej z przedłożonych dokumentów*.

 

Jak widać z powyższego, otrzymanie kredytu na urlopie macierzyńskim nie jest niemożliwe. Może być jedynie obarczone dodatkowymi warunkami. Każdy bank postępuje w tej kwestii inaczej, dlatego przed wybraniem oferty kredytowej, należy przejrzeć kilka z nich, by wybrać tę najkorzystniejszą.

 

 

 

 

 

 

 

*Źródło: https://www.bankier.pl/wiadomosc/Urlop-macierzynski-a-kredyt-hipoteczny-czy-banki-uwzglednia-zasilek-7590277.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *