Energooszczędne domy – czy warto ?

Podwyżki cen energii, a także wzrost kosztów ogrzewania wpłynęły na wzrost zainteresowania nową technologią, jaką jest budowa domów energooszczędnych. Pozwala to na niższe koszty eksploatacji, co zdecydowanie jest ogromnym atutem. Aby wdrożyć koncepcję oszczędzania , trzeba zastosować się do określonych zasad już na samym początku inwestycji.

Odpowiednie materiały

Rozpoczynając budowę energooszczędnego domu należy zadbać o odpowiednie docieplenie grubą warstwą izolacji termicznej. W tym celu wykorzystuje się wełnę  mineralną o grubości 15 cm lub styropian. Jeżeli natomiast chodzi o izolację dachu należy zastosować minimum 30 cm, ponieważ powietrze, które zostało ogrzane unosi się do góry.

Układ pomieszczeń

Energooszczędny dom, a w zasadzie jego projekt już na wstępie musi również posiadać odpowiedni rozkład pomieszczeń. Różnego rodzaju schowki, czy garaż powinien znajdować się od północnej strony. Dzięki temu można utrzymywać w nich mniejszą temperaturę i tym samym ograniczyć zużycie ciepła.  Kwestia metrażu również nie jest bez znaczenia. Powinna zostać zmniejszona do potrzebnego minimum.Decydując się na ten konkretny rodzaj domu powinniśmy zwrócić uwagę na okna. Największy przeszklony obszar powinien zostać uwzględniony od strony południowej. Taki układ pozwoli na maksymalne wykorzystanie energii słonecznej w celu oświetlenia i ogrzania budynku. W domach tego typu unika się balkonów. Straty ciepła są na tyle duże, że jeśli balkon koniecznie musi znaleźć się w projekcie, to warto zadbać, aby powstał na własnej konstrukcji.

Odzyskujemy powietrze

Aby zmniejszyć znaczną utratę ciepła, którą powoduje wentylacja, możemy zastosować urządzenie do odzysku z wywiewanego powietrza, tak zwany rekuperator. Ten wymiennik ciepła stosowany w systemach wentylacyjnych pozwala nie tylko na odzyskiwanie, ale również przy zastosowaniu odpowiednich filtrów zadba o napływ świeżego i czystego powietrza do wnętrza domu, co jest bardzo ważne, zwłaszcza w okresie jesienno -zimowym.

Klasa plus

Dopełnieniem każdego domu energooszczędnego, wybudowanego w celu uzyskania  jak najmniejszych kosztów eksploatacji będzie wyposażenie wnętrz w sprzęty klasy A+++, które będą zużywały mniej energii.

Optymalizacja rozwiązań, a także krótki czas zwrotu poniesionych wydatków poprzez oszczędności na energii jaką oferuje energooszczędny dom z całą pewnością będzie dobrą inwestycją. Korzystnie wpłynie na domowy budżet, a także poprawi nasz komfort mieszkania na długie lata.

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *