Domy ekologiczne.

Domy ekologiczne – przedstawiamy kolejne rozwiązanie technologiczne, które pojawia się w ramach cyklu opisującego różne rozwiązania budowlane. Zachęcamy do czytania osoby, które właśnie stoją przed decyzją o budowie domu oraz te, które zainteresowane są nowymi technologiami stosowanymi w budownictwie.
Wpływ działania człowieka na środowisko naturalne jest nieunikniony, jednak działając przez wieki w nieświadomości jak bardzo jest on duży, wyrządziliśmy naszej planecie dużo złego. Nadszedł czas, by skutki tych działań cofnąć, lub w miarę możliwości zatrzymać i ograniczyć ich powstawanie. Wprowadzamy więc w życie coraz więcej rozwiązań ekologicznych, a zmiany te nie omijają również branży budowlanej.
Wybór rozwiązań, które będą możliwie najmniej ingerować w przyrodę narzucają nawet przepisy unijne. Zgodnie z dyrektywami Unii Europejskiej po 2018 roku nowo powstające budynku użyteczności publicznej będą musiały spełniać normy energooszczędności, a od roku 2020 będzie to dotyczyło wszystkich powstających budynków, w tym również mieszkalnych. Budując dom w najbliższym czasie, warto więc rozważyć zastosowanie rozwiązań ekologicznych, by spełniał on wszystkie narzucone przepisami prawnymi normy. Trzeba brać również pod uwagę, szczególnie jeśli traktujemy budowę domu jako inwestycję, że jeśli nie będzie on spełniał wymogów energooszczędności, jego wartość może spaść po 2020 roku.
Budową domów ekologicznych zajmują się wyspecjalizowane firmy, które poznały tajniki tej sztuki i potrafią stosować odpowiednie technologie i materiały. Niezwykle ważne jest bowiem zachowanie odpowiedniej izolacji takiego budynku, by utrzymać wewnątrz optymalną temperaturę i poziom wilgotności, a przy tym obniżyć koszty eksploatacyjne, z uwagi na mniejsze straty ciepła. Wewnątrz tworzy się swego rodzaju mikroklimat, który jest korzystny dla zdrowia i samopoczucia mieszkańców.
Domy ekologiczne wytwarzają energię ze źródeł odnawialnych – dzięki temu osiąga się niższe koszty użytkowania, ale także nie wytwarza tylu zanieczyszczeń, ile powstaje przy użyciu tradycyjnego ogrzewania. Specjalne pompy pobierają ciepło z gruntu i powietrza używając go do ogrzania pomieszczeń. Duże, przeszklone okna stanowią naturalne źródło ciepła z wpadających do środka promieni słonecznych.
Aby budynek ekologiczny spełniał swoją funkcję musi zachować odpowiednią bryłę, która jest zwarta, bez załamań elewacji, filarów, czy balkonów. Architektura taka doskonale wpasuje się w aktualne trendy w projektowaniu budynków i wykańczaniu wnętrz, gdzie panuje minimalizm, proste formy, praktyczne rozwiązania i materiały naturalne.
Jedyną wadą takiego budynku jaką można wskazać, jest koszt, jaki trzeba ponieść by wszystkie te rozwiązania umieścić w projekcie budynku. Jednakże, ze względu na jego samowystarczalność, doskonałą izolację zapobiegającą stratom ciepła, wykorzystywaniu naturalnych źródeł energii, a przez to niższe koszty jego eksploatacji niż w przypadku domu tradycyjnego, inwestycja ta zwróci się w ciągu kilku lat.

Domy ekologiczne są więc idealnym rozwiązaniem dla osób dbających o przyrodę, a przy tym ceniących własny komfort, zdrowie i samopoczucie. Dla tych, którzy są skłonni zainwestować, by w przyszłości zbierać z tego profity – w postaci mniejszych rachunków za ogrzewania i prąd, ale też przyczynienia się do ratowania środowiska naturalnego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *