Baza wiedzy o nieruchomościach – MIASTORAMA Biuro Nieruchomości

Home staging – dlaczego jest tak ważny?

1 lutego 2019 Porady

Home staging nie jest nowością. Z racji tego, że konkurencja na rynku jest duża, a klienci mają coraz większe wymagania warto zadbać o odpowiednie przygotowanie i prezentację nieruchomości. Podpowiadamy na czym polega home staging i dlaczego warto go stosować.

Należy pamiętać, że liczy się pierwsze wrażenie. Nie będzie kolejnej szansy, aby zatrzeć ewentualne negatywne odczucia kupującego. Ważne jest, aby w oglądanej nieruchomości stworzyć przestrzeń, w której będzie on mógł poczuć się jak w domu, wyobrazić sobie siebie mieszkającego dokładnie w tym miejscu.

Zadbaj o porządek

Aby to się udało w środku musi panować nieskazitelny porządek. Porozrzucane po kątach ubrania, niezmyte naczynia w zlewie, zabawki na podłodze spowodują u osoby oglądającej mieszkania wrażenie, jakby przeszkodziła domownikom w ich codziennych czynnościach. Kupujący nie tylko będzie czuł się przez to skrępowany, ale również jego uwaga będzie rozproszona, przez co nie skupi się na atutach nieruchomości, ciężko mu będzie wizualizować sobie, jak to mieszkanie, czy dom mogłoby wyglądać bez wszystkich tych rzeczy. Oczywiście elementy takie jak brudna wanna, czy plama na dywanie powinny właściwie dyskwalifikować mieszkanie z prezentacji.

Usuń rzeczy osobiste

To, co może również negatywnie wpływać na koncentrację oglądającego to rzeczy osobiste. Wspomniane już zabawki, ale również zdjęcia, czy pamiątki mogą wywołać wrażenie, że wkroczyło się na czyjeś prywatne terytorium i jest się tutaj intruzem. Podobnie jak w przypadku bałaganu trudniej w takich warunkach wyobrazić sobie, jak to wnętrze można by zaadaptować zgodnie z własnymi upodobaniami.

Wyeksponuj atuty

Należy zadbać o to, by okna były czyste, powiesić w nich lekkie firanki i zasłony w neutralnych kolorach, lub zrezygnować z nich, podobnie jak z ciężkich zasłon, czy pstrokatych firan. Jeśli dzień jest ciepły, a z okna roztacza się piękny widok, warto otworzyć je na oścież, a z parapetów zdjąć kwiaty, które mogłyby przysłaniać widok. Trzeba również pamiętać o podłodze, powinna być dokładnie umyta, wywoskowana i wypolerowana. Okna i podłogi to elementy, na które kupujący zwracają szczególną uwagę. Ich wymiana jest droga, dlatego też jeśli zobaczą, że ta część wyposażenia prezentuje się dobrze i jest wysokiej jakości, może być to jednym z argumentów wpływających na decyzję o zakupie.

Zneutralizuj wnętrze

Największą popularnością wśród kupujących (i wynajmujących) cieszą się mieszkania, które w łatwy sposób mogą oni dostosować do własnego gustu i potrzeb. Z tego powodu wnętrze powinno być możliwie neutralne, pozbawione krzykliwych kolorów i wzorów. Należy       usunąć z widoku wszystkie takie elementy wyposażenia, a w miarę możliwości odświeżyć ściany malując je na biało lub w pastelowych, stonowanych kolorach. Trzeba pochować wszystkie zbędne rzeczy, zostawić jedynie przemyślane, pasujące do całości dekoracje.

Balkon, ogród

Wszystkie te zasady dotyczą również balkonów i ogrodu. Powinny one być również utrzymane w nieskazitelnym porządku, zadbane i stanowić ostateczny argument w decyzji o wyborze tej konkretnej nieruchomości.

Kosmetyczne poprawki

Nie należy zapominać o przewietrzeniu, aby pozbyć się przykrych zapachów i wpuścić do środka świeże powietrze. Dobre wrażenie zrobią również świeże kwiaty postawione na stole, albo poczęstowanie oglądających owocami świeżo zebranymi z ogrodu. Pamiętajmy, że bodźce odbieramy wszystkimi zmysłami, ważne więc, aby były one subtelne, ale wywoływały w potencjalnych kupcach pozytywne emocje.

Podane wyżej wskazówki są sprawdzonym sposobem na szybsze znalezienie kupca. Jednak nie oznacza to jednak, że niektóre osoby nie stosujące home staging również mogą mieszkanie sprzedać. Muszą się jednak liczyć z koniecznością obniżenia ceny, ponieważ zaniedbanie tych zasad obniży standard i atrakcyjność nieruchomości w oczach kupującego. Jeśli nawet zdecyduje się ją kupić, to najprawdopodobniej będzie negocjował cenę.

Może Cię również zainteresować

Nie ma komentarzy

    Odpowiedz