Solidny pośrednik – 6 sygnałów, że na takiego trafiłeś

Pośrednik nieruchomości to stosunkowo nowy zawód na polskim rynku, toteż wiele osób nie ma jeszcze zaufania, do osób, które go wykonują. I nie ma się im co dziwić, w końcu powierzają w jego ręce kawał swojego majątku. Jednak znalezienie dobrego pośrednika może uczynić zakup lub sprzedaż nieruchomości o wiele łatwiejszą, szybszą i bezpieczniejszą, niż robienie tego na własną rękę. Zanim więc podejmiesz decyzję, czy z jego pomocy skorzystać czy nie, sprawdź, co świadczy o tym, że jest to profesjonalista, który krzywdy Ci nie zrobi, a wręcz przeciwnie – okaże się niezastąpiony przy transakcji

1.     Strona internetowa, media społecznościowe

Nowoczesna firma nie może istnieć bez swojego internetowego odbicia – strony i profili w kanałach społecznościowych. Dlaczego? A to dlatego, że jest to źródło wszystkich informacji, których wyszukuje potencjalny klient. Poza danymi kontaktowymi, są tu dane osób, które zajmują się pośrednictwem. Dane te można później samodzielnie sprawdzić, gdzieżby indziej – w internecie. Są tu również informacje o zrealizowanych projektach, planach, o tym, czy firma w ogóle działa, czy jest już tylko wirtualnym duchem. Poza tym znajduje się tu mnóstwo danych, których należy szukać między wierszami. Jeśli witryna jest nowoczesna, zgodna z najnowszymi trendami w projektowaniu stron internetowych, świadczy to o innowacyjnym podejściu do biznesu, dostosowywaniu się do zmieniającego się rynku. Aktywność w mediach społecznościowych to nic innego, jak próba nawiązania kontaktu z potencjalnym klientem, poznania jego potrzeb i wyjścia im naprzeciw. Wszystkie te elementy świadczą również o szacunku do niego – firma dostarcza wszystkich niezbędnych informacji o sobie, nie mając przy tym nic do ukrycia.

2.     Bogata oferta

Im większa, tym większa szansa na zrealizowanie transakcji. Duża ilość ogłoszeń, które posiada w swojej bazie pośrednik, świadczy o prężnie działającej firmie, zaangażowaniu, ale również zaufaniu, którym obdarzyło go wielu klientów.

3.     Wysokie, rozbudowane kwalifikacje

Nie bójcie pytać, jakie wykształcenie i doświadczenie posiada pośrednik, czy ma niezbędne ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Takie informacje można z reguły znaleźć na stronie internetowej, jednak tych bardziej skromnych, którzy się tym nie podzielili, spytajcie wprost. Dobry pośrednik musi nieustannie się kształcić, żeby jego wiedza nadążała za dynamicznym rynkiem i zmieniającymi się przepisami prawa. Niektórzy z nich posiadają kwalifikacje dodatkowe, np. z zakresu szacowania wartości nieruchomości. Świadczy to o ambitnym i profesjonalnym podejściu do swojej pracy, ale przede wszystkim umożliwia precyzyjne oszacowanie ceny sprzedawanej lub kupowanej nieruchomości, co powinno mieć dla klienta znacznie pierwszorzędne.

4.     Usługi dodatkowe

Transakcja z udziałem nieruchomości to często skomplikowana, biurokratyczna batalia, w której trzeba stanąć w szranki z urzędnikami, bankami, architektami, czy osobami postronnymi. Pośrednik samodzielnie tego nie załatwi, bo wiecie co się mówi, gdy ktoś jest od wszystkiego – jest do niczego. Jeśli jednak, mimo wszystko, chce zapewnić swoim klientom kompleksową obsługę, zarówno w trakcie, jak i po transakcji, skorzysta ze swoich biznesowych koneksji i poleci fachowca w danej dziedzinie. Niektóre biura nieruchomości na stałe współpracują z notariuszami, architektami, firmami budowlanymi. Dzięki temu mogą Państwo uzyskać lepsze ceny ich usług, ale także spojrzeć na sprawę kompleksowo. Jeśli wahamy się z zakupem, bo chcielibyśmy mieć aneks w salonie i wyburzyć ścianę w kuchni, zaprzyjaźniony z pośrednikiem fachowiec rozwieje nasze wątpliwości i oceni, czy taka ingerencja w nieruchomość jest możliwa.

5.     Opinie

Nic nie świadczy tak dobrze o firmie, jak opinie zadowolonych z jej usług klientów. Zdarza się, że akurat znasz kogoś, kto z danym pośrednikiem współpracował i będzie mógł wypowiedzieć się na ten temat. Jest to jednak rzadkość, a znakomita część opinii znajduje się we wspomnianych wcześniej mediach społecznościowych. Firma, która je prowadzi nie boi się złych opinii i najwyraźniej nie ma nic do ukrycia. Przyjmuje pokornie krytykę, bo wiadomo, współpraca może układać się różnie. Jeśli jednak potrafi reagować się na pojawiające się problemy, dobrze to o niej świadczy. Zresztą, co tu dużo gadać, zajrzyj do sieci i się przekonaj, czego można się stąd dowiedzieć o pośredniku.

6.     Umowa

I na koniec – papier to świętość. Niczego i nigdy nie załatwiaj na tak zwaną „gębę”. W grę wchodzą duże pieniądze, i to Twoje pieniądze. Zadbaj o to, by w umowie zawarte były wszystkie szczegóły współpracy z pośrednikiem. Jeśli będzie się wywijał od podpisania dokumentu, albo będzie to odwlekał, wtedy ładnie podziękuj za poświęcony czas i wróć do punktu 1.

A według Was jakie cechy poinien mieć dobry pośrednik? Podzielcie się swoją opinią.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *